Strona głównaStyl życiaDzień Pamięci Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II

Dzień Pamięci Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II

4 października 2008, na lotnisku Kętrzyn Wilamowo odbędzie się uroczystość poświęcona pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Uroczystość odbędzie się pod honorowym patronatem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa oraz kardynała Stanisława Dziwisza.
Uroczystość rozpocznie się na lotnisku Kętrzyn Wilamowo o godzinie 12.00 apelem przy obeliskach, w obecności pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, sybiraków, szkół, harcerzy, kompanii honorowych jednostek wojskowych z Giżycka, Węgorzewa i Straży Granicznej, reprezentantów władz państwowych i samorządowych oraz dostojników kościelnych różnych wyznań.

Po apelu odbędzie się msza polowa w hangarze lotniczym, w otoczeniu samolotów, z udziałem Chóru kościoła Św. Katarzyny i orkiestry wojskowej. Tradycyjnie uroczystości na lotnisku Wilamowo kończy koncert orkiestry wojskowej z pokazem musztry paradnej oraz wspólny posiłek – bigos z kuchni polowej i spotkanie z harcerzami przy ognisku. Podczas uroczystości odbędzie się wystawa fotografii poświęcona kardynałowi Wyszyńskiemu oraz Janowi Pawłowi II.

W ramach idei nazwanej przez organizatorów „Szlak do wolności Prymasa Tysiąclecia” Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II będzie poprzedzony uroczystościami 3 października w Stoczku Warmińskim (Klasztornym). Dla uczestników uroczystości przygotowano występ chóru Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, recytację fragmentów „Zapisków więziennych” oraz spotkanie młodzieży ze szkół im. Kardynała Wyszyńskiego. Uroczystości w Stoczku Klasztornym rozpoczną się mszą o godz. 17.00.

Uroczystość jest inspirowana wydarzeniami z 6 października 1954 roku, kiedy to kardynał Wyszyński, przez Lotnisko Kętrzyn Wilamowo był przewożony z miejsca internowania w Stoczku Warmińskim do innego miejsca – Prudnika Śląskiego. Wydarzenie to opisuje sam kardynał Wyszyński w „Zapiskach Więziennych”. Jego poświęcono tablicę odsłoniętą na lotnisku Wilamowo w 2000 roku.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy