Strona głównaStyl życiaHaiti: miesiąc po trzęsieniu ziemi

Haiti: miesiąc po trzęsieniu ziemi

Minął miesiąc od trzęsienia ziemi na Haiti. Ofiary katastrofy wciąż potrzebują pomocy, a ich potrzeby nieustannie się zmieniają. Co udało się zrobić podczas minionego miesiąca, a jakie wyzwania wciąż stoją przed organizacjami humanitarnymi?
Miesiąc temu trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera zniszczyło stolicę Haiti, Port-au-Prince i przyległe do niej regiony kraju. Szacuje się, że w katastrofie zginęło około 230 tys. osób a ponad milion straciło dach nad głową. Katastrofa ta dotknęła jeden z najbiedniejszych krajów świata, w którym 3/4 populacji żyje poniżej progu ubóstwa. Obecnie miliony walczą o dostęp do produktów pierwszej potrzeby - brakuje jedzenia, które jest coraz droższe. Głodni ludzie w desperacji uciekają się coraz częściej do aktów przemocy.

Ludzie ciągle śpią pod namiotami. W stolicy Porte-au-Prince około 502 000 osób pozostaje bez dachu nad głową. Dla nich powstało 322 tymczasowych obozów, w których obecnie z powodu przepełnienia, istnieje zagrożenie epidemii. Dostęp do wody staje się jedną z najpilniejszych potrzeb

Międzynarodowe ekipy medyczne pracują przede wszystkim by pomóc rannym. Od 12 stycznia wykonano setki amputacji, wielu z tych, którzy przeżyli są sparaliżowani na skutek uszkodzeń kręgosłupa. Brakuje jeszcze niezbędnych urządzeń by minimalizować komplikacje odniesionych ran.

Polska Akcja Humanitarna, dzięki hojnemu wsparciu polskiego społeczeństwa, zaangażowała się w pomoc ofiarom katastrofy od samego początku kryzysu. W tym pierwszym okresie Polska Akcja Humanitarna, wspólnie z brytyjską organizacją Oxfam włączyła się w pomoc dostarczając poszkodowanym zestawy higieniczne, w których skład weszły mydło, wiadra, szczotki, pojemniki na wodę, sztućce, miski, ręczniki oraz inne artykuły pierwszej potrzeby. Elementy wchodzące w skład zestawów higienicznych zostały również włączone do tak zwanych „zestawów rodzinnych” dystrybuowanych wśród Haitańczyków zamieszkujących obozy tymczasowe.

Za pieniądze zebrane w Polsce zakupiono również środki do uzdatniania wody. Są to zarówno granulki chlorujące, służące do oczyszczania wody w większych zbiornikach, jak i tabletki umożliwiające uzdatnianie wody w gospodarstwie domowym.

Obecnie, miesiąc po katastrofie priorytetami w niesieniu pomocy są m.in. poprawa warunków sanitarnych (budowa latryn), dystrybucja materiałów mogących posłużyć do budowy tymczasowego schronienia oraz przywrócenie regularnych świadczeń medycznych. Polska Akcja Humanitarna jest obecnie na etapie uzgodnień dotyczących dostarczenia niezbędnych artykułów medycznych, które pomogą w przywróceniu podstawowych usług z zakresu opieki zdrowotnej.

Polska Akcja Humanitarna w najbliższym czasie włączy się w planowanie i realizację tych długofalowych działań pomocowych. Działania te, które według niektórych szacunków mogą potrwać nawet dekadę, obejmą swoim zakresem min. odbudowę infrastruktury wodno-sanitarnej i opieki zdrowotnej, odbudowę domostw i budynków użyteczności publicznej oraz działania przywracające funkcjonowanie państwa.

Do międzynarodowej pomocy dla Haiti włączyła się również od samego początku Caritas Polska. Ta katolicka organizacja charytatywna już przekazała 130 tysięcy euro na doraźną pomoc. Obecnie przygotowuje projekty pomocy długofalowej m.in. odbudowę sierocińca i szkoły w Jacmel oraz adopcję na odległość.

Pracownicy Caritas przebywający na Haiti rozdali niezbędne produkty dla ponad 200 tysięcy osób żyjących w największych obozach Pétionville Club i Tabarre w centrum Porte-au-Prince. W obozie Champ de Mars zainstalowała setki przenośnych toalet oraz uruchomiła system uzdatniania wody. Rozdała również tysiące namiotów. Przedstawiciele Caritas zapewniają, że pomoc jest udzielana nieustannie i według potrzeb, szczególnie sierotom, samotnym matkom oraz rannym. Caritas, m.in. z Ministerstwem Zdrowia na Haiti przygotowuje program przeciwdziałania chorobom zakaźnym, gdyż istnieje ryzyko wybuchu epidemii oraz w przeciwdziałanie innym chorobom, które dotykają ludność Haiti.



Tagi: haiti

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy