Strona głównaStyl życiaJak dzięki spacerom można zmniejszyć stres

Jak dzięki spacerom można zmniejszyć stres

Większość z nas codziennie pokonuje parę tysięcy kroków, a spacery - choć nie są kojarzone z typowymi treningami - stanowią wysiłek, który może poprawić nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jeśli chcesz zmniejszyć stres, po prostu częściej wybieraj się na spacer.
Jak dzięki spacerom można zmniejszyć stres [fot. enriquelopezgarre z Pixabay]
Jak mówią psychologowie, pomaga osłabić i niepokój. W osiągnięciu takiego stanu pomagają spacery - warto wybierać się na przechadzki, w których to one same są najważniejsze, a nie punkt docelowy. Przejście się pozwala osiągnąć lepszą samowiedzę o stanie swojego organizmu i głębokie mentalne odprężenie.

Do klasycznej medytacji trzeba mieć odpowiednie miejsce, a spacerować można niemal wszędzie. Ważne, by móc skoncentrować się na samym ruchu, na ułożeniu ciała, na odczuciach z tym związanych. Aby umieć skoncentrować się na tym, co tu i teraz i lepiej poczuć własne ciało, można sobie pomóc wypowidaniem takiej frazy przy każdorazowym położeniu stopy na ziemi: „przychodzę" lub „docieram" i przy kolejnym kroku „jestem w domu", „jestem u siebie". Takie działanie pomaga w dynamiczny sposób pozbywać się stresu.

Jak długo trzeba spacerować, by osiągać oczekiwane rezultaty, tj. naprawdę się odprężyć? Nie ma tu jednej odpowiedzi, wszystko zależy od danej osoby i okoliczności, i oczywiście czasu, jakim się dysponuje. W każdym razie już pięciominutowa medytacyjna przechadzka może pomóc.

Traumatyczne wydarzenia są powszechne w życiu ludzi. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia zaś, przewlekły stres nie tylko obniża jakość życia, ale i skutkuje . Osoby, które zmagają się z przedłużającym się stresem, lub mają za sobą za sobą bardzo trudne emocjonalnie wydarzenia, są bardziej zagrożone , , zaburzeniami zachowania i wieloma różnymi chorobami. Dlatego eksperci zalecają, by regularnie stosować techniki, które pozwalają na uzyskanie stanu odprężenia, a w przypadkach silnego stresu szukać pomocy u specjalistów.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy