Strona głównaStyl życiaJak umysł zniekształca nasze wspomnienia

Jak umysł zniekształca nasze wspomnienia

Sięgając pamięcią do wcześniejszych wydarzeń nie można liczyć na to, że zostaną przywołane w niezmienionym kształcie. Umysł nieco modyfikuje wspomnienia.
Jak umysł zniekształca nasze wspomnienia [Fot. Feodora - Fotolia.com]
Mózg zmienia wspomnienia za każdym razem, gdy je przywołuje. Wraz z upływem czasu zaś i po kilkakrotnym „odgrzebaniu" wspomnień, zostają w naszym umyśle znacznie zmodyfikowane, ponieważ opiera się nie na zdarzeniu, ale na tym, co zostało zapamiętane ostatnim razem.

Jak wyjaśniają badacze z Northwestern University Feinberg School of Medicin, ze względu na taki mechanizm pamięć zawiera wiele nieścisłości w porównaniu z tym, co się naprawdę wydarzyło. Gdy po raz kolejny pamiętamy o wydarzeniu, nie pamiętamy samego wydarzenia, ale zniekształcenia towarzyszące przypominaniu sobie.

Każdorazowo, gdy próbuje się wspomnieć pewne wydarzenie, nie pamięta się oryginalnj sytuacji, ale wersję uprzednio zapamiętaną. Pamięć nie jest po prostu obrazem powstałym w czasie do pierwotnego zdarzenia. Co więcej, wspomnienie może stać się coraz mniej precyzyjne do tego stopnia, że całkowicie rozminie się z przeszłą rzeczywistością, mówią autorzy badań.

Jeśli chce się zachować dobrą pamięć, trzeba dbać o odpowiednio długi i głęboki sen. Zmiany biochemiczne w mózgu zachodzą szczególnie podczas . Jak pokazały liczne badania, im lepszy jest odpoczynek, tym poprawniej funkcjonuje nasz umysł, w tym zdolność zapamiętywania. Sen konsoliduje .

Wyniki badań są dostępne w czasopiśmie Journal of Neuroscience

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy