Strona głównaStyl życiaJak zmiany klimatyczne niszczą nasze zdrowie

Jak zmiany klimatyczne niszczą nasze zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że jedynie z powodu zmian klimatycznych do 2030 co roku życie straci dodatkowo 250 tysięcy ludzi. Dojdzie do tego w związku z kilkoma czynnikami, takimi jak migracje i zwiazane z nimi kryzysy humanitarne oraz choroby wywoływane falą upałów.
Jak zmiany klimatyczne niszczą nasze zdrowie [fot. engin akyurt z Pixabay]
Z badań wynika, że klimat ma przemożny wpływ na nasze zdrowie i jego wszelkie wahania silnie oddziałują na nasze zdrowie.

Aura ma niebagatelne oddziaływanie na nasz organizm. Przykładowo, już niewielkie średnie trwałe zwiększenie temperatury powietrza przekłada się na ryzyko śmierci z powodu , dolegliwości układu oddechowego i chorób naczyniowych mózgu.

W ostatnich latach opublikowano liczne badania, które pokazują, że prowadzące do odhyleń standardowych wskaźników temperatury dla danego regionu i wszelkich zjawisk pogodowych mają znaczące oddziaływanie na stan naszego zdrowia, w tym głównie na powstawanie problemów sercowo-naczyniowych i oddechowych.

Tak się sprawy mają jeśli chodzi o choroby niezakaźne, jednakże również te zakaźne będą częstsze, jeśli zwiększy się poziom ciepła. Prowadzi to bowiem do zwiększenia ilości insektów przenoszących groźne zarazki, wywołujące m. in. (dotyczy to głównie Afryki Subsaharyjskiej).

To nie wszystko, wyższe temperatury mają także przełożenie na zwiększenie występowania chorób związanych z żywnością, przykładowo, częstsze są i będą przypadki .

Wreszcie, problemy klimatyczne oznaczają migracje ludności na dużą skalę i niosą za sobą ubóstwo oraz niekorzystne skutki zdrowotne. Według ekonomistów zmiany klimatu będą owocowały poszukiwaniem nowych miejsc do życia przez miliony ludzi, co zwiększy problemy zdrowotne i koszty radzenia sobie z nimi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy