Strona głównaStyl życiaJedź na urlop. Wydłużysz sobie życie

Jedź na urlop. Wydłużysz sobie życie

Niektórzy nie mogą doczekać się wolnych dni, innych pracodawca musi „wypychać" na urlop. Nawet jeśli ci drudzy wydają się wyjątkowo pracowici, nie działają rozsądnie - odpoczynek od codziennych zajęć jest niezbędny dla dobrego funkcjonowania. Okazuje się też, że może mieć znaczenie dla długości naszego życia.
Jedź na urlop. Wydłużysz sobie życie [Fot. CESARVR - Fotolia.com]
Jak ustalili uczeni z Uniwersytetu w Helsinkach na podstawie 40-letnich badań, nie wystarczy prowadzić zdrowego stylu życia, by zrekompensować wysiłek związany z nieustanną pracą.

Do badań rozpoczętych w latach siedemdziesiątych zaproszono ponad 1,2 tys. osób będących wówczas w średnim lub dojrzałym wieku (miały one wtedy od 40 do 55 lat). Uczestnicy odznaczali się co najmniej jednym z takich czynników ryzyka chorób układu krążenia, jak: palenie papierosów, nadwaga, , nadmierny poziom cholesterolu, nadmierny poziom trójglicerydów, .

Przez pięć pierwszych lat niektórym osobom regularnie przekazywano informacje o ćwiczeniach, zdrowej diety, utrzymaniu prawidłowej wagi i sposobach na rzucanie palenia. Gdy to okazało się nieskuteczne, uczestnikom tym podawano również leki obniżające ciśnienie krwi i tłuszczów. Pozostała część nie otrzymywała takiego wsparcia i korzystała ze standardowej opieki zdrowotnej.

W ciągu tych lat mężczyźni z pierwszej grupy odznaczali się aż o 46 proc. niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych niż mężczyźni z grupy drugiej. Jednakże już po pietnastu latach odnotowano wyższy wskaźnik śmierci wśród uczestników grupy pierwszej.

Kiedy przeanalizowano różne czynniki sprzyjające przedwczesnej śmierci, w tym rodzaj wykonywanej pracy, oraz długość i częstotliwość korzystania z urlopu, okazało się, że nie tylko pierwsze z wymienionych, ale także ten ostatni ma istotny wpływ na ryzyko wcześniejszej śmierci.

Obliczono, że krótszy urlop miał związek z wyższym wskaźnikiem śmierci w badanym okresie. Dokładniej rzecz ujmując, meżczyźni, którzy brali trzy tygodnie urlopu lub krócej, byli o 37 proc. bardziej narażeni śmierć w analizowanym okresie niż ci, którzy odpoczywali dłużej.

Jak podają uczeni, szkody wyrządzone przez intensywny tryb życia w sposób szczególny dotyczyły mężczyzn o krótszym czasie wakacji. Rzecz dotyczy jednak nie tylko samej ilości wolnych dni ale tego, że pracownicy mający mniej wolnego jednocześnie pracowali więcej i spali mniej niż ci, którzy korzystali z dłuższych wywczasów. Taki więc osłabiał dobroczynne efekty diet, aktywności, a nawet stosowania leków. Według autorów, zmniejszenie stresu, w czym wakacje znacząco pomagają, jest kluczowe dla zwiększenia szans na długowieczność.

Wyniki badan zostaną oublikowane w magazynie The Journal of Nutrition, Health & Aging.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy