Strona głównaStyl życiaMasz za sobą nieprzespana noc? Nie podejmuj ważnych decyzji

Masz za sobą nieprzespana noc? Nie podejmuj ważnych decyzji

Sen ma istotne znaczenie dla funkcji poznawczych i dobrego samopoczucia emocjonalnego, szczególnie u osób znajdujących się pod wpływem stresu. Nieprzespana noc więc nie jest najlepszą sytuacją, by podejmować ważne decyzje.
Masz za sobą nieprzespana noc? Nie podejmuj ważnych decyzji
Polityka, wojsko i ratownictwo to tylko niektóre zawody związane z dużym stresem, w których należy unikać podejmowania ważnych decyzji po nieprzespanej nocy.

Wszyscy już znamy siłę snu i istotną rolę, jaką odgrywa dla ludzkiego zdrowia, wydajności poznawczej i regulowania naszego dobrostanu emocjonalnego. Wiele testów pokazało pogorszenie funkcji neurokognitywnych, szczególnie czujności, reakcji motorycznych, kontroli i pamięci roboczej w wyniku utraty .

Sen i podejmowanie ryzykownych decyzji

Jak odkryto, 24-godzinny okres braku snu znacząco wpływa na jednostek poprzez tłumienie reakcji neuronalnych na skutki wyborów.

Inaczej rzecz ujmując, ludzie mają tendencję do wykazywania mniejszej ilości pozytywnych emocji w odpowiedzi na dobre wyniki i negatywnych emocji w obliczu przegranej po „zarwaniu nocy" w porównaniu z okresem, kiedy są dobrze wypoczęci.

- Zdrowy rozsądek podpowiada, że niedobór lub zaburzenia u ludzi będą miały wpływ na , zmniejszą uwagę i wydajność. Oddziałują też jednak na emocje - mówi Zhuo Fang, autor badań.

- Jeśli doświadczysz braku snu choćby jednej nocy, będzie to miało wpływ, nawet na poziomie neuronalnym. Stąd postanowiliśmy poddać ludzi badaniom obrazowaniu mózgu i sprawdzić ich zachowanie po nieprzespanej nocy - dodaje Fang.

Jak ustalono, jedna nieprzespana noc znacząco zmniejsza aktywację mózgu związaną z odczuwaniem zwycięstwa i porażki, co sugeruje, że może tłumić reakcje nerwów na decyzje podejmowane podczas podejmowania ryzyka. Brak snu miał szkodliwy wpływ, zakłócając związek między reakcją neuronową a ryzykownym zachowaniem jednostki, więc wpływa na zmienioną percepcją efektów niepewnych działań.

- Wyniki testów podkreślają znaczenie odpowiedniej ilości snu i to, że ludzie powinni powstrzymywać się od podejmowania ważnych decyzji, gdy doświadczają gdy zbyt krótko śpią - wskazuje Fang.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy