Strona głównaStyl życiaNadmiar wolnego czasu osłabia poczucie szczęścia

Nadmiar wolnego czasu osłabia poczucie szczęścia

Wielu ludzi narzeka obecnie na brak wolnego czasu. Rzeczywiście, szybkie tempo życia i wielogodzinna praca mogą zmniejszać nasz dobrostan, wydłużenie czasu dla siebie zaś go poprawia, jednak tylko do pewnego punktu...
Nadmiar wolnego czasu osłabia poczucie szczęścia [fot. anncapictures from Pixabay]
- Ludzie często narzekają, że są zbyt zajęci i chcą mieć więcej czasu. Ale czy to rzeczywiście wiąże się z większym szczęściem? Odkryliśmy, że brak wolnych chwil w ciągu dnia skutkuje większym i niższym subiektywnym samopoczuciem - mówi psycholog dr Marissa Sharif. - Chociaż zbyt mało czasu wolnego jest niekorzystne, jego nadmiar nie jest lepszy - dodaje.

W badaniu uczestniczyło ponad 20 tysięcy osób - przedstawiali oni szczegółowy opis tego, co zrobili w ciągu ostatnich 24 godzin, wskazując porę dnia i czas trwania każdej czynności, a także określali pozom dobrego samopoczucia. Okazało się, że wraz ze wzrostem czasu wolnego poprawiało się samopoczucie, ale kiedy osiągnął około dwóch godzin, się stabilizował, a kiedy czas wolny wyniósł pięć godzin, poczucie szczęścia zaczynało słabnąć.

W innych testach, z udziałem ponad 13 tysięcy ludzi, zbadano poziom życiowej satysfakcji ludzi w zależności od , jakim dysponowali. Po raz kolejny okazało się, że wyższy poziom wolnego czasu był istotnie związany z wyższym poziomem dobrostanu, ale tylko do pewnego momentu. Potem nadmiar wolnego czasu nie oznaczał lepszego samopoczucia.

Uczestnicy zarówno mający mało, jak i więcej czasu do własnej dyspozycji deklarowali niższy dobrostan niż pozostali. Osoby z bardzo ograniczonym czasem wolnym czuły się bardziej zestresowane niż inni, jednak osoby z dużą ilością wolnego czasu czuły się mniej produktywne, co prowadziło do tego, że także odczuwały mniejszą niż ludzie o umiarkowanej ilości czasu do swojej dyspozycji.

„Nasze odkrycia sugerują, że dysponowanie całymi dniami, które można wypełnić według własnego uznania, może sprawić, że będzie się nieszczęśliwym. Ludzie powinni raczej starać się uzyskać umiarkowaną ilość wolnego czasu. W przypadku przejścia na emeryturę czy utraty pracy, korzystne jest wyznaczenie sobie jakiegoś celu - wyjaśnia dr Sharif.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć