Strona głównaStyl życiaNajwiększe lęki Polaków

Największe lęki Polaków

Strach jest naturalną reakcją ludzkiego organizmu na zagrożenie z zewnątrz. Z kolei potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych i uniwersalnych potrzeb człowieka. Czego boimy się najbardziej? Jak wynika z badania zrealizowanego przez GfK na zlecenie Nationale-Nederlanden, ponad 40 proc. Polaków obawia się choroby lub wypadku, które sprawią, że będą ciężarem dla bliskich, również w wymiarze finansowym. Większość naszych obaw wiąże się ze strachem o zdrowie i losy najbliższych.
Największe lęki Polaków [Fot. lassedesignen - Fotolia.com] Reformy gospodarcze i zmiana systemu politycznego po 1989 roku zaowocowały zarówno nadzieją na lepsze życie, jak i różnorodnymi obawami, dotyczącymi niemal każdej sfery życia: społecznej, politycznej czy ekonomicznej. Z biegiem czasu lęki te nie maleją, a wręcz nasilają się, tym bardziej, że coraz więcej danych wskazuje też na to, że dzisiejsi trzydziestolatkowie będą pierwszym pokoleniem żyjącym w trudniejszych warunkach ekonomicznych niż ich rodzice.

Szlachetne zdrowie

Czego Polacy boją się najbardziej?

– Polacy definiując swoje postawy życiowe, w pierwszej kolejności myślą o . Obawiają się przede wszystkim poważnej choroby lub wypadku, które sprawią, że będą ciężarem dla rodziny. Martwi ich również, że będą zmuszeni całkowicie zmienić swoje życie. Takich lęków nie kryje odpowiednio 41 i 35 proc. ankietowanych – mówi Michał Nestorowicz, dyrektor ds. Badań i Analiz w Nationale-Nederlanden.

Jedna czwarta respondentów boi się, że poważna choroba pozbawi ich niezależności oraz, że nie będą dysponować wystarczającymi środkami na skuteczne leczenie. Z kolei 34 proc. wskazuje na utratę majątku na skutek lub kradzieży. Niewiele mniej, bo 30 proc. obawia się utraty dochodów, co uniemożliwi im zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Ponad jedna piąta Polaków (21 proc.) wśród swoich największych lęków wskazuje brak możliwości wsparcia finansowego dziecka, gdy będzie ono wchodziło w dorosłe życie, a niewiele mniej obawia się braku pieniędzy na spłatę zobowiązań finansowych, choćby takich jak kredyt. Jedna piąta spodziewa się także pogorszenia warunków życia po przejściu na emeryturę.

Lęk o emeryturę i dzieci


Obawy Polaków mają swoje uzasadnienie. Jak wynika z raportu Nationale-Nederlanden „Dojrzałość Finansowa Polaków 2017”, co trzeci z nas nie ma żadnych oszczędności odłożonych z myślą o przyszłości. Według danych GUS, w czerwcu tego roku średnia krajowa pensja wynosiła niewiele ponad 4,5 tys. zł brutto, jednak przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę pod koniec 2016 roku sięgał zaledwie 1475 zł. Samoocena możliwości finansowych Polaków wskazuje, że z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami nie byliby sobie w stanie poradzić nie tylko w sferze emocjonalnej, ale również finansowej.

Wśród najczęściej wymienianych znalazły się inwalidztwo oraz zachorowanie na raka, na które wskazało aż dwie trzecie Polaków. Ponad połowa ankietowanych (52 proc.) jest zdania, że nie poradzi sobie finansowo w przypadku , a 51 proc. w sytuacji, gdy na dłuższy czas utraci dochody. Nasze obawy dotyczą również przyszłości dzieci. Ponad jedna czwarta badanych Polaków (27 proc.) uważa, że nie poradziłoby sobie samodzielnie ze sfinansowaniem ich studiów na płatnej uczelni, a co trzeci respondent ocenia, że nie stać by go było na urządzenie im wesela.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy