Strona głównaStyl życiaNie lubisz ćwiczyć? Możesz winić za to geny

Nie lubisz ćwiczyć? Możesz winić za to geny

Geny, zwłaszcza te oddziałujące na dopaminę w mózgu, mogą odgrywać rolę w skłonności danej osoby do podejmowania ćwiczeń fizycznych lub ich unikania.
Nie lubisz ćwiczyć? Możesz winić za to geny [fot.  Silvia from Pixabay]
Na Uniwersytecie Georgii przeprowadzono badania na szczurach oraz ludziach i okazało się, że genetyka ma wpływ na unikanie .

- Badania rodzinne, w tym na bliźniakach, wskazują, że od 20 do 60 procent różnic w poziomie aktywności fizycznej człowieka można odziedziczyć, a źródła genetyczne dobrowolnego wysiłku są słabo poznane - stwierdza Rodney Dishman, współautor badań.

Dowody pokazują, że ośrodki popędu i nagrody oraz układ motoryczny w mózgu współdziałają, sprawiając, że ludzie i zwierzęta dobrowolnie angażują się w ćwiczenia lub celowo ich unikają. W szczególności wydaje się, że aktywność neuronów w mózgu regulujących dopaminę odgrywa rolę w zapewnianiu do ćwiczeń. to neuroprzekaźnik pomagający kontrolować ośrodki popędu, przyjemności i nagrody w mózgu.

Uwzględniono także wpływ cech osobowości i takie zachowania, jak wyznaczanie celów, samokontrola, sprawność i poziom . Co więcej, pod uwagę wzięto wpływy społeczne i dostęp do zajęć fitness oraz inne czynniki wpływające na skłonność do podejmowania ćwiczeń. - Badania z udziałem ludzi sugerują, że zmiany w genach kodujących dopaminę i inne neuroprzekaźniki powiązane z aktywnością fizyczną bezpośrednio odpowiadają za niską lub wysoką aktywność fizyczną - komentuje Dishman. - Te geny działają również pośrednio, poprzez powiązania z nabytą motywacją ludzi do aktywności, a także z wybranymi cechami osobowości - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy