Strona głównaStyl życiaNiewielkie ilości alkoholu poprawiają pamięć

Niewielkie ilości alkoholu poprawiają pamięć

Seniorzy, którzy raczą się umiarkowanymi dawkami napojów wyskokowych, mogą liczyć na lepszą pamięć. Jest jeden warunek - o ile nie zagraża im choroba Alzheimera.
Jeśli pijesz do dwóch kieliszków wina dziennie, możesz łatwiej utrzymać aktywność mózgu. Takie korzyści można jednak osiągnąć pod określonym warunkiem: nie można posiadać genu APOE e4, który wiąże się z wyższym ryzykiem Alzheimera.

Naukowcy z Uniwersytetu Kentucky i Maryland odkryli, że u osób ze wspomnianym genem umiarkowane spożycie alkoholu wiąże się z większym osłabieniem zdolności poznawczych i . U innych seniorów niewielkie dawki alkoholu zwiększają zarówno zdolność , jak i zapamiętywania.

W badaniach wzięło udział kilkaset osób w wieku 69 - 92 lat. 22 proc. z nich miało gen APOE e4, który ma wpływ na regulację poziomu cholesterolu w organizmie. W pozostałych 78 proc. przypadków wykryto pozytywny wpływ alkoholu na , o ile badani wypijali 7 do 14 kieliszków wina tygodniowo.

Mechanizmy leżące u podstaw tego zjawiska nie zostały jeszcze wyjaśnione. Według autorów korzyści dla zdolności poznawczych mogą wynikać z właściwości przeciwzapalnych alkoholu. W innych badaniach wykazano, że niewielkie dawki alkoholu mogą się wiązać z niższym ryzykiem , udaru mózgu, choroby wieńcowej i .

Autorzy podkreślają, że aby móc liczyć na korzyści z picia , trzeba wypijać jego niewielkie ilości. Większe porcje napojów wyskokowych sprzyjają rozwojowi różnych chorób i nasilają te już istniejące.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Alcohol And Alcoholism.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy