Strona głównaStyl życiaNiezawodny sposób na stres - wsparcie przyjaciół

Niezawodny sposób na stres - wsparcie przyjaciół

To, że troska i zainteresowanie bliskich pomaga nam w trudnych chwilach, nie jest „odkryciem Ameryki", ale uczeni postanowili w badaniach naukowych sprawdzić wymierne efekty wsparcia przyjaciół i rodziny podczas doświadczania stresu.
Niezawodny sposób na stres - wsparcie przyjaciół Naukowcy z Wake Forest University w Winston-Salem przeanalizowali związek między dającymi wsparcie rozmowami i fizjologicznymi oznakami redukcji stresu. Od uczestników pobrano próbki śliny, aby sprawdzać zmiany poziomu kortyzolu, hormonu, który jest wydzielany w stresujących sytuacjach.

Według autorów, inni ludzie moga skutecznie pomóc osłabić napięcie i zmniejszyć . Rozmowa może złagodzić niepokój i poprawić stan emocjonalny tego, kto zmaga się z trudnymi sytuacjami. Najszybszym sposobem na zmniejszenie stresu jest stosowanie jasnych komunikatów. Kiedy ktoś jest zestresowany, nie potrafi skupić się na interpretacji komunikatu, prostota informacji i kontakt wzrokowy pomagają w tym.

Dobrą strategią w osłabianiu stresu kogoś bliskiego jest uznanie tego, że ma problem i wysłuchanie go, a także żywe zainteresowanie (np. poprzez zadawanie pytań), jak również utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Pomocna jest też fizyczna bliskość, tj. trzymanie za rękę czy przytulenie. Takie zachowanie sprawia, że u osoby doświadczającej stresu zmniejsza się poziom kortuzolu, „Egzaminu nie zdaje" zaś usiłowanie odwrócenia uwagi i zmiany tematu.

Wsparcie w postaci szczerej, swobodnej rozmowy i gotowości do skupienia uwagi na osobie zmagajacej się z jakimiś kłopotami daje relatywnie szybki efekt zmniejszenia ilości i obniżenia .

Jak podkreślają autorzy, długotrwałe narażenie na działanie hormonów stresu ma negatywny wpływ na organizm. Oznacza m. in. występowanie chorób serca i innych zaburzeń, takich jak bóle głowy, i trudności z . Przyspiesza również procesy .

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X