Strona głównaStyl życiaNowe biodegradowalne tworzywo ma zastąpić plastik

Nowe biodegradowalne tworzywo ma zastąpić plastik

Tworzywa sztuczne są dziś wszechobecne i stały się zagrożeniem dla zdrowia ludzi oraz środowiska. Na całej planecie zanieczyszczenie plastikiem obejmuje szeroki zakres: od toreb na zakupy w głębinach morskich po mikroplastik w żywności, a nawet we krwi zwierząt i ludzi.
Nowe biodegradowalne tworzywo ma zastąpić plastik [fot. joelsaucedosaucedo from Pixabay]
Poszukując sposobów na powstrzymanie narastającej ilości plastikowych , naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali nowe biodegradowalne materiały, które mają zastąpić powszechnie używany . Jak pokazano, pianka poliuretanowa ulega biodegradacji zarówno na lądzie, jak i w wodzie morskiej.

Przetestowano materiały poliuretanowe obecnie używane jako pianki w butach biodegradowalnych. Sprawdzono, jak ten materiał zachowa się w ekosystemie przybrzeżnym, czyli w środowisku, do którego niestety często trafiają .

Jak odkryto, różne organizmy morskie gromadzące się na piance poliuretanowej rozkładają materiał z powrotem do wyjściowych związków chemicznych, które stanowią pożywienie tych mikroorganizmów w środowisku oceanicznym.

- Plastik w oceanie rozkłada się na mikrodrobiny, co stało się ogromnym problemem środowiskowym - mówi prof. Stephen Mayfield z Kalifornijskiego Centrum Biotechnologii Alg. - Pokazaliśmy, że możliwe jest wytwarzanie wysokiej jakości produktów z tworzyw sztucznych, które mogą ulegać degradacji w oceanie. Przede wszystkim plastik nie powinien trafiać do oceanu, ale jeśli tak się stanie, ten materiał będzie pokarmem dla mikroorganizmów, a nie mikrośmieciami, które szkodzą organizmom wodnym - wskazuje prof. Mayfield.

- Żadna pojedyncza dyscyplina nie jest w stanie rozwiązać tych powszechnych problemów środowiskowych, opracowaliśmy jednak zintegrowane rozwiązanie - materiał, który rozkłada się na lądzie, a teraz wiemy, że ulega biodegradacji również w oceanie - dodaje prof. Mayfield.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy