Strona głównaStyl życiaNuda i frustracja - czynniki zachowań kompulsywnych

Nuda i frustracja - czynniki zachowań kompulsywnych

Osoby, które łatwo się nudzą, frustrują lub są niecierpliwe, są bardziej skłonne do skubania skóry i innych powtarzających się zachowań skoncentrowanych na ciele - mówią badacze z Uniwersytetu w Montrealu.
Nuda i frustracja - czynniki zachowań kompulsywnych [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
- Wyrywanie włosów (trichotillomania), skubanie skóry, obgryzanie paznokci i różne inne nawyki to skoncentrowane na ciele. Mogą one powodować silny , ale wydają się również zaspokajać potrzeby i dostarczać jakiejś formy nagrody - mówi Kieron O'Connor z Uniwersytetu w Montrealu.

- Sądzimy, że osoby z takimi powtarzającymi się zachowaniami mogą być perfekcjonistami, co oznacza, że nie są w stanie się zrelaksować i wykonywać zadań w „normalnym" tempie. Stąd są podatne na frustrację, niecierpliwość i niezadowolenie, gdy nie osiągają swoich celów. Doświadczają też większego poziomu nudy niż inni - wyjaśnia O'Connor.

W testach wzięło udział kilkadziesiąt osób, z których część cierpiała na nawykowe zachowania dotyczące ciała. Wszyscy wypełnili kwestionariusze zawierające skalę oceniającą emocje, do których zaliczały się: znudzenie, złość, poczucie winy, drażliwość, niepokój. Następnie każdy został poddany czterem sytuacjom eksperymentalnym, w których wywoływano różne odczucia: stres, , frustrację i .

Osoby z historią powtarzających się zachowań skoncnetrowanych na ciele miały większą potrzebę angażowania się w te nawykowe zachowania w fazach nudy i frustracji niż osoby z grupy kontrolnej, ale nie dotyczyło to sytuacji relaksu. - Wyniki częściowo potwierdzają naszą hipotezę, zgodnie z którą ludzie częściej wykonują powtarzalne zachowania skupiające się na ciele, gdy czują się znudzeni, sfrustrowani i niezadowoleni, niż wtedy, gdy czują się zrelaksowani. Ludziom zmagającym się z takimi kompulsywnymi zachowaniami pomóc mogą terapie mających na celu zmniejszenie frustracji i nudy oraz zmianę przekonań, które skłaniają do perfekcjonizmu - uważa Sarah Roberts, współautorka badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy