06-04-2011
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy sił zbrojnych, duchowni, parlamentarzyści, urzędnicy państwowi oraz przedstawiciele organizacji samorządowych. Przypadającą w najbliższą niedzielę pierwszą rocznicę tego wydarzenia będą obchodzić zarówno rodziny, władze państwowe jak i wielu zwykłych Polaków.
![Obchody pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej - w całej Polsce [© Maatzey - Fotolia.com] Obchody pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej - w całej Polsce](http://www.senior.pl/Obchody-pierwszej-rocznicy-katastrofy-smole-skiej-w-ca-ej-Polsce_leadimg3e5c6fe246d6b5eaf5019886bb5bf1dd.jpg?1302389853)
Uroczystości będą odbywały się zarówno na miejscu katastrofy, w miejscach pochówku i pamięci o tragicznie zmarłych - przede wszystkim w Warszawie i Krakowie jak też w innych miejscach w całej Polsce.
Obchody rocznicy rozpoczną się na lotnisku Okęcie. W godzinie wylotu Tu-154M zostanie tam odprawione nabożeństwo ekumeniczne dla rodzin tragicznie zmarłych.
Państwowe obchody tragicznej rocznicy będą miały miejsce w Warszawie. O godzinie 8:41 prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz, złożą wieniec pod tablicą w Katedrze Polowej, zaś o 10:30 rozpoczną się uroczystości rocznicowe przy pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na godzinę 19 zaplanowany został natomiast uroczysty koncert w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, poświęcony pamięci ofiar.
Ogólnopolskie kościelne obchody rocznicy katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem odbędą się w archikatedrze warszawskiej o godz. 13.00. Będzie tam msza św. sprawowana przez członków Episkopatu z udziałem rodzin ofiar. W Krakowie mszę św. w intencji ofiar tragedii w Katedrze Wawelskiej będzie celebrował ks. kardynał Stanisław Dziwisz.
Na miejscu katastrofy, w Smoleńsku 10 kwietnia pojawi się część rodzin ofiar. Wydarzeniu temu patronuje małżonka prezydenta Anna Komorowska. Następnego dnia zaś spotkają się tam prezydent RP Bronisław Komorowski i prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew.
Oprócz oficjalnych centralnych uroczystości rocznicowych, odbędą się także obchody zorganizowane przez różne środowiska społeczne i polityczne. Tradycyjnie już jak co miesiąc o godzinie 8:41 przed Jarosław Kaczyński i jego najbliżsi współpracownicy złożą wieniec pod Pałacem Prezydenckim. O godzinie 14.30 w Sali Kongresowej rozpocznie się zjazd założycielski Ruchu społecznego im. prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
Przewidziane są także demonstracje i zgromadzenia mające na celu zarówno upamiętnienie ofiar jak i protesty dotyczące sposobu prowadzenia śledztwa czy bardziej ogólne - antyrządowe. W całej Polsce będą miały miejsca spotkania, koncerty, nabożeństwa i inne wydarzenia przygotowane przez lokalne władze, organizacje pozarządowe lub osoby prywatne.
Pragnieniem wyrażanym przez większość organizatorów i przez same rodziny ofiar katastrofy jest to, by przebiegały one w spokojnej i godnej atmosferze. Do życzeń takich przyłączył się także polski Episkopat, podkreślając że właściwe granice żałobie wyznacza miłość i że „sposób przeżywania rozstania objawia, kim właściwie jesteśmy - chrześcijanami czy poganami".