Adoptowanie psa to poważny obowiązek i wiele życiowych ograniczeń, dotyczących choćby możliwości wyjazdów czy spowodowanej czymkolwiek innym przedłużonej nieobecności. Równocześnie jednak posiadanie czworonoga jest bardzo popłacjące emocjonalnie i jednym z „ubocznych efektów" tego jest lepsze samopoczucie psychiczne i sprawność fizyczna.
Wiele badań pokazało, że osoby posiadajace jakieś zwierzę, rzadziej odczuwają samotność i są w lepszej kondycji emocjonalnej. Opieka nad
psem zaś jest specyficzna, ponieważ wymaga regularnych spacerów, co oznacza pewien
wysiłek fizyczny kilkakrotnie każdego dnia.
Spacery same w sobie pomagają osiągnąć powszechnie zalecany poziom aktywności fizycznej. Obliczno, że osoby posiadające psa odznaczają się o 50 proc. wyższymi szansami na wypełnienie zaleceń dotyczących codziennej porcji ćwiczeń. Zgdonie bowiem z oficjalnymi zaleceniami, aktywność fizyczna, która ma dać namacalne skutki zdrowotne, obejmuje 150 minut umiarkowanych
ćwiczeń tygodniowo, lub 75 minut ćwiczeń intensywnych.
Poza tym, jak wskazują uczeni z Central Michigan University, wyprowadzanie pupila zmniejsza
stres. Wszystko dlatego, że wymusza zmianę otoczenia i pewien wysiłek, który poprawia nastrój. Ustalono też, poranne wyprowadzanie psa przekłada się na wyższą kreatywność w ciągu dnia.
Kiedy przetestowano zdolności do efektywnej pracy osób z dwóch grup, z których jedna posiadała psa, druga zaś nie, okazało się, że właściciele czworonożnych pupili wypadali lepiej. Osoby mające psa odznaczały się większym entuzjazmem i energią oraz czuły wyższą przynależność do grupy i zaufanie do współpracników niż pozostali.
Obliczono, że w Polsce jest około 7 milionów psów. Jedynie 400 tysięcy to psy
rasowe. Rodzime polskie rasy to: chart polski, gończy polski, ogar polski, polski owczarek nizinny i polski owczarek podhalański.