Strona głównaStyl życiaPies w domu dobrze wpływa na zdrowie

Pies w domu dobrze wpływa na zdrowie

Adoptowanie psa to poważny obowiązek i wiele życiowych ograniczeń, dotyczących choćby możliwości wyjazdów czy spowodowanej czymkolwiek innym przedłużonej nieobecności. Równocześnie jednak posiadanie czworonoga jest bardzo popłacjące emocjonalnie i jednym z „ubocznych efektów" tego jest lepsze samopoczucie psychiczne i sprawność fizyczna.
Pies w domu dobrze wpływa na zdrowie
Wiele badań pokazało, że osoby posiadajace jakieś zwierzę, rzadziej odczuwają samotność i są w lepszej kondycji emocjonalnej. Opieka nad zaś jest specyficzna, ponieważ wymaga regularnych spacerów, co oznacza pewien kilkakrotnie każdego dnia.

Spacery same w sobie pomagają osiągnąć powszechnie zalecany poziom aktywności fizycznej. Obliczno, że osoby posiadające psa odznaczają się o 50 proc. wyższymi szansami na wypełnienie zaleceń dotyczących codziennej porcji ćwiczeń. Zgdonie bowiem z oficjalnymi zaleceniami, aktywność fizyczna, która ma dać namacalne skutki zdrowotne, obejmuje 150 minut umiarkowanych tygodniowo, lub 75 minut ćwiczeń intensywnych.

Poza tym, jak wskazują uczeni z Central Michigan University, wyprowadzanie pupila zmniejsza . Wszystko dlatego, że wymusza zmianę otoczenia i pewien wysiłek, który poprawia nastrój. Ustalono też, poranne wyprowadzanie psa przekłada się na wyższą kreatywność w ciągu dnia.

Kiedy przetestowano zdolności do efektywnej pracy osób z dwóch grup, z których jedna posiadała psa, druga zaś nie, okazało się, że właściciele czworonożnych pupili wypadali lepiej. Osoby mające psa odznaczały się większym entuzjazmem i energią oraz czuły wyższą przynależność do grupy i zaufanie do współpracników niż pozostali.

Obliczono, że w Polsce jest około 7 milionów psów. Jedynie 400 tysięcy to psy . Rodzime polskie rasy to: chart polski, gończy polski, ogar polski, polski owczarek nizinny i polski owczarek podhalański.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy