Strona głównaStyl życiaPodlaskie: coraz więcej Dziennych Klubów Seniora

Podlaskie: coraz więcej Dziennych Klubów Seniora

2,2 mln zł otrzymają samorządy z woj. podlaskiego na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+. Pozwoli to utworzyć 190 nowych miejsc w Klubach oraz dofinansować kolejne 280 miejsc w placówkach już istniejących.
Podlaskie: coraz więcej Dziennych Klubów Seniora [Fot. highwaystarz - Fotolia.com] W ramach tegorocznej edycji w podlaskim powstanie 12 placówek dla osób starszych, z tego 12 Klubów Senior+. Z nowych miejsc aktywnego wypoczynku skorzystać będą mogli seniorzy z większych i mniejszych miejscowości: Turośń Kościelna, Zambrów, Suwałki, Powiat Sokolski, Perlejewo, Boćki, Hajnówka, Siemiatycze, Czarna Białostocka, Czyżew, Jedwabne.

W sumie w regionie przybędzie 190 nowych miejsc dla seniorów.

W ramach programu dofinansowana może być z budżetu państwa również bieżąca działalność istniejących już placówek. Z tej formy wsparcia w woj. podlaskim skorzysta 13 Klubów Senior+. To ponad 639 tys. zł na dofinansowanie 280 miejsc.

W sumie w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+ samorządy z woj. podlaskiego otrzymają 2,2 mln zł na utworzenie i prowadzenie .

Coraz więcej placówek Senior+ w województwie podlaskim

W 2015 roku, po pierwszym roku działania programu Senior+, w woj. podlaskim funkcjonowały jedynie 2 placówki dla seniorów zapewniające 50 miejsc. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu samorządów do końca tego roku seniorzy w regionie będą mieli do dyspozycji w sumie 30 Dziennych Domów i Klubów z 605 miejscami.

Miliony dla seniorów w całej Polsce

Do dofinansowania w tegorocznej edycji programu rekomendowano w całym kraju 664 oferty.
  • 243 oferty dotyczą uruchomienia nowych domów i klubów dla seniorów, w których znaleźć ma się 5,6 tys. miejsc. Samorządy w tym przypadku wnioskują o dofinansowanie rzędu blisko 38,1 mln złotych
  • 421 ofert to wnioski o dofinansowanie bieżącej działalności istniejących już placówek, które dysponują 11 tys. miejsc. W tym przypadku dotacja ma wynieść ok. 24,5 mln złotych.
W sumie – w obu modułach programu – łączna kwota dofinansowania wynosi 62,6 mln złotych.

Program Senior+

Wieloletni program „Senior+” jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach programu rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów oraz Klubów „Senior+”. O dofinansowanie ubiegać mogą się gminy, powiaty i samorządy województw.

Dotacja może być przeznaczona na utworzenie i wyposażenie nowych Dziennych Domów i Klubów „Senior+” lub na dofinansowanie bieżącej działalności istniejących już placówek. Dofinansowanie utworzenia Dziennego Domu Senior+ może wynieść maksymalnie 300 tys. złotych. Na utworzenie Klubów dla seniorów można dostać z kolei 150 tys. złotych dotacji. W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

Dofinansowana z budżetu państwa może być również bieżąca działalność istniejących już placówek. W tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 40 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania. Na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu „Senior +” można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 300 złotych dofinansowania. Z kolei utrzymanie jednego miejsca w Klubie „Senior +” może być dofinansowane kwotą do 200 złotych miesięcznie. Kluby „Senior +” działają w uproszczonej formule, żeby z programu mogły skorzystać również mniejsze gminy.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy