Strona głównaStyl życiaPostrzeganie kolorów zależy od wieku - starsi widzą je inaczej niż młodsi

Postrzeganie kolorów zależy od wieku - starsi widzą je inaczej niż młodsi

Istnieje różnica między sposobem, w jaki mózgi zdrowych starszych osób dorosłych postrzegają kolory, w porównaniu z mózgami ludzi młodszych.
Postrzeganie kolorów zależy od wieku - starsi widzą je inaczej niż młodsi [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Porównano reakcje ludzi różnym wieku na różne aspekty w otoczeniu. Przetestowano sposób odbioru kolorów u kilkunastu osób w średnim wieku niemal 28 lat i kilkunastu osób w średnim wieku nieco ponad 64 lata.

Uczestnicy przebywali w zaciemnionym pomieszczeniu i przez pięć sekund pokazywano im każdy z 26 różnych kolorów, a w tym samym czasie badacze mierzyli średnicę ich źrenic. Ma to znaczenie, ponieważ źrenice zwężają się w odpowiedzi na wzrost jasności i nasycenia barw.

Pokazane kolory obejmowały ciemne, stonowane, nasycone i jasne odcienie magenty (powstałej przez zmieszanie barwy czerwonej i niebieskiej), niebieskiego, zielonego, żółtego i czerwonego, a także dwa odcienie pomarańczowego i cztery kolory w skali szarości.

Korzystając z bardzo czułej kamery śledzącej , która rejestrowała średnicę źrenicy z częstotliwością 1000 razy na sekundę, odkryto, że źrenice zdrowych osób starszych mniej się zwężają w odpowiedzi na nasycenie barw w porównaniu z ludźmi dorosłymi. Było to szczególnie widoczne w przypadku odcieni zieleni i magenty. Jednak zarówno młodsi, jak i starsi dorośli reagowali podobnie na „jasność" odcienia koloru.

Okazuje się więc, że wraz z wiekiem nasze mózgi stają się mniej wrażliwe na intensywność kolorów otaczającego nas świata. Uzupełnia to również wcześniejsze testy, które wykazały, że osoby starsze postrzegają kolory różnych powierzchni jako mniej barwne niż młodzi.

- Wyniki podważają długo utrzymujące się wśród naukowców przekonanie, że postrzeganie kolorów pozostaje względnie stałe przez całe życie. Tymczasem one powoli dla nas blakną. Ustalenia mogą też pomóc wyjaśnić, dlaczego bywa, że nasze preferencje dotyczące kolorów zmieniają się wraz z wiekiem i dlaczego niektóre starsze osoby wolą ubierać się w odważnych barwach - wyjaśnia dr Janneke van Leeuwen z University College London.

Skąd ten mechanizm? Być może z wiekiem zmniejsza się wrażliwość organizmu na poziomy nasycenia kolorów w pierwotnej korze wzrokowej - części mózgu, która odbiera, integruje i przetwarza informacje wzrokowe przekazywane z siatkówek.

Może to pomóc też wyjaśnić, dlaczego cechą rzadkiej postaci demencji zwanej zanikiem korowym tylnym (posterior cortical atrophy, PCA) są zauważalne trudności i nieprawidłowości w postrzeganiu kolorów. Mogą wynikać ze znacznego osłabienia wrażliwości mózgu na określone odcienie (szczególnie zielone i magenta) w pierwotnej korze wzrokowej i połączonych z nią sieciach.

- Nasze odkrycia mogą mieć szeroki wpływ na to, w jaki sposób dostosowujemy modę, dekoracje i inne „przestrzenie" kolorystyczne dla osób starszych, a potencjalnie także dla zrozumienia chorób starzejącego się mózgu, takich jak . Seniorzy cierpiący na demencję mogą wykazywać zmiany w preferencjach kolorów i inne objawy związane z mechanizmem wzrokowym - wskazuje prof. Jason Warren.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy