Po poniedziałkowym oświadczeniu papieża Benedykta XVI o zamiarze abdykacji, przed Kościołem katolickim okres sede vcante, czyli stanu „przy nieobsadzonej stolicy". To czas bez zwierzchnika Kościoła, w którym obowiązuje reguła nihil innovetur, czyli zabraniająca wszelkich zmian.
![Przed Kościołem katolickim sede vacante [© fabiomax - Fotolia.com] Przed Kościołem katolickim sede vacante](http://www.senior.pl/Przed-Koscio-em-katolickim-sede-vacante_leadimg146f11afd66b3483d3447bd46d26f186.jpg?1360846206)
Sede vacante zaczyna się chwili śmierci papieża lub jego rezygnacji z urzędu i trwa do wyboru nowego biskupa Rzymu. W związku z
deklaracją Benedykta XVI okres ten ma się rozpocząć 28 lutego o godzinie 20.00.
Podczas sede vacante władza w Watykanie przechodzi na Kolegium Kardynalskie, zaś administracją zajmuje się kardynał kamerling, który odpowiada za sprawy zwyczajne Kościoła i dba o dobra prawa doczesne w Watykanie. W przeciwieństwie do większości hierarchów o wysokiej randze, to właśnie kardynał kamerling zachowuje swoje uprawnienia. Benedykt XVI mianował na to stanowisko kardynała Tarcisio Bertone.
Okres wakatu trwa do wyboru nowego papieża. Konklawe, które zbierze się w tym celu, rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu. Jak powiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej, ksiądz Federico Lombardi, nowy papież powinien zostać wybrany do czasu Wielkanocy (31 marca - 1 kwietnia).
Niegdyś sede vacante trwało nawet kilka lat, obecnie jego czas zajmuje zwykle do kilkudziesięciu dni.
Ciekawostką jest fakt, że w okresie wakatu w Watykanie funkcjonuje herb kardynała kamerlinga, który obejmuje dwa skrzyżowane klucze oraz rozpostarty parasol. Klucze symbolizują władzę Piotra otrzymana przez Jezusa, zaś parasol nawiązuje do baldachimu rozkładanego niegdyś nad kardynałami elektorami po wyborze papieża za wyjątkiem nowego zwierzchnika Kościoła.