Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce opublikowała pracę poświęconą problemowi dyskryminacji osób po 50 roku życia. Jest ona efektem projektu „Stop dyskryminacji osób starszych” sfinansowanego ze środków UE, realizowanego przez ARP i organizacje seniorskie z ośmiu polskich miast. Zamieszczono w niej analizy ekspertów i opinie osób starszych na temat dyskryminacji wiekowej w społeczeństwie, na rynku pracy i w służbie zdrowia.
![STOP dyskryminacji Seniorów! [© painless - Fotolia.com] STOP dyskryminacji Seniorów! [© painless - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/STOP-dyskryminacji-Seniorow_img4da0f7acadbbf.jpg)
Na zorganizowanej w listopadzie ubiegłego roku konferencji „Zdrowe starzenie się” przedstawiono wyniki badań opinii osób starszych na temat dyskryminacji ze względu na wiek. W przeprowadzanych od kwietnia do czerwca badaniach wzięło udział 1250 osób mających więcej niż 50 lat. Ponad połowa z nich spotkała się w swoim otoczeniu z gorszym traktowaniem osób starszych oraz z wyraźnym brakiem szacunku wobec nich. Najczęstszymi obszarami dyskryminacji są według badanych środki komunikacji miejskiej, służba zdrowia i urzędy. Formy bywają różne: od lekceważenia i nieprzyjemnych żartów, aż po groźby, zastraszanie i przemoc fizyczną. W kontaktach ze służbą zdrowia najczęstszym przejawem dyskryminacji okazała się odmowa przeprowadzenia badań i lekceważące, protekcjonalne traktowanie osób starszych. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy ankietowani podawali najczęściej brak kultury osobistej i właściwego wychowania oraz brak wiedzy na temat potrzeb i ograniczeń związanych z podeszłym wiekiem.
Przeprowadzone badania dotyczyły także postrzegania własnego wizerunku i możliwości życiowych przez osoby po 50 roku życia. Ponad połowa ankietowanych określiła siebie jako osoby chore i wymagające opieki. Tylko ok. 20% dostrzega plusy bycia osobą w podeszłym wieku: doświadczenie życiowe, zaradność i opiekuńczość. Starsze osoby na ogół nie są zainteresowane podnoszeniem swoich kwalifikacji zawodowych, część w ogóle nie zamierza już podejmować pracy. Ponad 60% chce odpoczywać i rozwijać swoje zainteresowania, dość popularna jest również praca społeczna, a niemal 30% chciałoby pomóc swoim dzieciom zajmując się wnukami.