Szczęście to coś więcej niż odczucie - to coś, co każdy może praktykować na co dzień. Niemniej, jedni są lepsi w niektórych nawykach sprzyjających poczuciu szczęścia niż inni, ale warto wiedzieć, że w istocie jeden czynnik w najwyższym stopniu odpowiada za nasze ogólne zadowolenie z życia - jest nim samoakceptacja.
Kilka tysięcy osób oceniło dziesięć nawyków (w skali od 1 do 10) określonych jako mające silny wpływ na poczucie szczęścia.
Dzielenie się z innymi lub robienie czegoś dla innych było najczęstszym nawykiem deklarowanym przez badanych. Dbałość o
relacje z innymi znalazła się na drugim miejscu. Badanie objęło też inne nawyki najściślej związane z ogólną satysfakcją z życia, a wśród nich najsilniejsza okazała się akceptacja samego/samej siebie. Co może się zaś wydawać paradoksalne, była najrzadziej praktykowana spośród wszystkich wymienionych.
Wśród pozostałych działań sprzyjających
dobrostanowi wymieniono: regularne ćwiczenia fizyczne, umiejętność doceniania naturalnego otoczenia, uczenie się nowych rzeczy, posiadanie celów, do których się dąży, ćwiczenie odporności na przeciwności losu, pozytywne nastawienie do świata, a także poczucie sensowności swoich działań i swojej obecności.
- Praktykowanie tych nawyków może realnie zwiększyć nasze poczucie szczęścia. Świetnie jest, gdy tak wielu ludzi regularnie robi coś, aby pomóc innym - a kiedy uszczęśliwiamy innych, sami też czujemy się dobrze. Ta ankieta pokazuje, że praktykowanie samoakceptacji to jedna z rzeczy, która może mieć najistotniejszy wpływ na szczęście. Wiadomo również, że
ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój, więc jeśli ktoś szuka prostego sposobu na szczęśliwsze samopoczucie, powinien zadbać o regularne angażowanie się w aktywność fizyczną - mówi prof. Karen Pine z University of Hertfordshire.
Jak można praktykować nawyk samoakceptacji?
- Bądź tak dobry/dobra dla siebie, jak dla innych. Postrzegaj swoje błędy jako okazję do nauki. Zwróć uwagę na rzeczy, które robisz dobrze, nawet te małe.
- Poproś zaufanego przyjaciela czy współpracownika, aby powiedział/a ci, jakie są twoje mocne strony lub co w tobie ceni.
- Poświęć trochę czasu sobie samemu/samej. Dostrój się do tego, jak się wewnętrznie czujesz i postaraj się pogodzić z tym, kim jesteś.
Na podstawie: Self-acceptance could be the key to a happier life, yet it's the happy habit many people practice the least