Strona głównaStyl życiaSamoakceptacja - klucz do poczucia szczęścia

Samoakceptacja - klucz do poczucia szczęścia

Szczęście to coś więcej niż odczucie - to coś, co każdy może praktykować na co dzień. Niemniej, jedni są lepsi w niektórych nawykach sprzyjających poczuciu szczęścia niż inni, ale warto wiedzieć, że w istocie jeden czynnik w najwyższym stopniu odpowiada za nasze ogólne zadowolenie z życia - jest nim samoakceptacja.
Samoakceptacja - klucz do poczucia szczęścia
Kilka tysięcy osób oceniło dziesięć nawyków (w skali od 1 do 10) określonych jako mające silny wpływ na poczucie szczęścia.

Dzielenie się z innymi lub robienie czegoś dla innych było najczęstszym nawykiem deklarowanym przez badanych. Dbałość o z innymi znalazła się na drugim miejscu. Badanie objęło też inne nawyki najściślej związane z ogólną satysfakcją z życia, a wśród nich najsilniejsza okazała się akceptacja samego/samej siebie. Co może się zaś wydawać paradoksalne, była najrzadziej praktykowana spośród wszystkich wymienionych.

Wśród pozostałych działań sprzyjających wymieniono: regularne ćwiczenia fizyczne, umiejętność doceniania naturalnego otoczenia, uczenie się nowych rzeczy, posiadanie celów, do których się dąży, ćwiczenie odporności na przeciwności losu, pozytywne nastawienie do świata, a także poczucie sensowności swoich działań i swojej obecności.

- Praktykowanie tych nawyków może realnie zwiększyć nasze poczucie szczęścia. Świetnie jest, gdy tak wielu ludzi regularnie robi coś, aby pomóc innym - a kiedy uszczęśliwiamy innych, sami też czujemy się dobrze. Ta ankieta pokazuje, że praktykowanie samoakceptacji to jedna z rzeczy, która może mieć najistotniejszy wpływ na szczęście. Wiadomo również, że poprawiają nastrój, więc jeśli ktoś szuka prostego sposobu na szczęśliwsze samopoczucie, powinien zadbać o regularne angażowanie się w aktywność fizyczną - mówi prof. Karen Pine z University of Hertfordshire.

Jak można praktykować nawyk samoakceptacji?

  • Bądź tak dobry/dobra dla siebie, jak dla innych. Postrzegaj swoje błędy jako okazję do nauki. Zwróć uwagę na rzeczy, które robisz dobrze, nawet te małe.
  • Poproś zaufanego przyjaciela czy współpracownika, aby powiedział/a ci, jakie są twoje mocne strony lub co w tobie ceni.
  • Poświęć trochę czasu sobie samemu/samej. Dostrój się do tego, jak się wewnętrznie czujesz i postaraj się pogodzić z tym, kim jesteś.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy