Strona głównaStyl życiaSamotność prowadzi do demencji

Samotność prowadzi do demencji

Kolejne badania potwierdzają, że samotność destrukcyjnie wpływa na stan zdrowia - poczucie izolacji zwiększa ryzyko demencji.
Samotność prowadzi do demencji [Fot. Rido - Fotolia.com]
Badacze z Florida State University w Tallahassee wskazują, że sprzyja rozwojowi otępienia starczego.

W trwających ponad dekadę badaniach przeanalizowano dane ponad 12 tysięcy ludzi w wieku powyżej 50 lat. Obejmowały one wskaźniki poziomu samotności i izolacji społecznej oraz szereg czynników ryzyka rozwoju demencji związanych ze stylem życia, obecnością określonych chorób i historii w rodzinie.

Okazało się, że u osób, które od początku badania czuły się osamotnione, ryzyko rozwoju demencji w monitorowanym okresie było aż o 40 proc. wyższe w porównaniu do ludzi, którzy czuli się odizolowani.

Samotność była istotnym czynnikiem rozwoju zaburzeń poznawczych bez względu na inne uwarunkowania sprzyjające chorobie, takie jak płeć, poziom wykształcenia, rasa, etc.

Co więcej, ludzie samotni o wiele częściej również odznaczali się innymi aspektami zwiększającymi prawdopodobieństwo demencji, takimi, jak , i . Częściej też palili papierosy i byli mniej aktywni fizycznie.

Co ciekawe, istotniejszym predyktorem zagrożenia demencją było to, jak bardzo samotni czuli się uczestnicy, niż rzeczywisty poziom kontaktów z innymi ludźmi. Okazuje się zatem, że indywidualna ocena poziomu izolacji ma największe znaczenie dla ryzyka otępienia i że można mówić o zjawisku „samotności w tłumie" - z badań wynika, że samo w sobie towarzystwo innych ludzi do pewnego stopnia nie stanowi ochrony przed zaburzeniami poznawczymi.

Wyniki badań przedstawiono w The Journals of Gerontology: Series B.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie na demencję choruje ooło 50 milionów ludzi. Z roku na rok zaś chorych przybywa, ponieważ wiele społeczeństw, w tym europejskich, się starzeje. Otępienie jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności osób starszych i utraty samodzielności.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy