Strona głównaStyl życiaSen poprawia pamięć o złożonych zdarzeniach

Sen poprawia pamięć o złożonych zdarzeniach

Sen pomaga utrwalić naszą pamięć o złożonych połączeniach, wspomagając zdolność do uzupełnianie wspomnień całych wydarzeń.
Sen poprawia pamięć o złożonych zdarzeniach [fot. ErikaWittlieb from Pixabay]
Od jakiegoś czasu wiadomo, że sen utrwala naszą pamięć o faktach i zdarzeniach. Oceniając to, koncentrowano się jednak głównie na prostych skojarzeniach - to znaczy połączeniach między elementami, jakie tworzymy podczas nauki nowego słownictwa.

- W prawdziwym życiu zdarzenia zazwyczaj składają się z wielu elementów - na przykład miejsca, ludzi i przedmiotów - które są ze sobą powiązane w mózgu - wyjaśnia dr Nicolas Lutz z Ludwig-Maximilians-Universität.

Powiązania te mogą mieć różną siłę, a niektóre elementy mogą być połączone ze sobą jedynie pośrednio.

- Dzięki połączeniom neuronowym leżącym u podstaw tych skojarzeń często wystarczy jedno słowo, aby ktoś przypomniał sobie nie tylko pojedyncze aspekty wydarzenia, ale wiele aspektów jednocześnie - mówi dr Lutz. Proces ten, zwany uzupełnianiem wzorców, to podstawowa cecha pamięci epizodycznej.

Po tym jak uczestnicy poznali zdarzenia o skomplikowanych połączeniach, w jednym przypadku spędzili noc w laboratorium snu, gdzie mogli im spać jak zwykle, natomiast w innym nie pozwolono im zasnąć. W obu przypadkach uczestnicy spędzili następną noc w domu, aby odzyskać siły.

Następnie sprawdzano, jak dobrze potrafią przypomnieć sobie różne powiązania pomiędzy elementami poznanych wydarzeń.

- Wykazaliśmy, że sen w konsoliduje słabe skojarzenia i wzmacnia nowe powiązania między elementami, które podczas uczenia się nie były ze sobą bezpośrednio połączone. Co więcej, zdolność do jednoczesnego zapamiętywania wielu aspektów zdarzenia, poprawiła się po przespanej w porównaniu do sytuacji, w której uczestnicy nie spali - podsumowuje dr Lutz.

To pokazuje, jak ważny jest sen dla uzupełniania częściowych informacji i przetwarzania złożonych zdarzeń w mózgu.

Co więcej, odkryto, że poprawa wydajności pamięci jest związana z tzw. wrzecionami snu - impulsami ukazującymi aktywność, które są powiązane z aktywną konsolidacją zawartości .

- To odkrycie sugeruje, że wrzeciona snu odgrywają ważną rolę w konsolidacji złożonych skojarzeń, które leżą u podstaw tworzenia wspomnień całych wydarzeń - mówi profesor Luciana Besedovsky, współautorka badań.

Wpływ snu na można postrzegać jako ważną adaptację ludzkiego mózgu, ponieważ pomaga on uzyskać bardziej spójny obraz otoczenia, co z kolei umożliwia im wszechstronne przewidywanie przyszłości. - Nasze wyniki ujawniają nową funkcję, dzięki której sen może zapewnić ewolucyjną przewagę - uważa prof. Besedovsky. - Co więcej, otwierają nowe perspektywy w zakresie przechowywania i uzyskiwania dostępu do informacji o złożonych zdarzeniach wieloelementowych - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy