Strona głównaStyl życiaSolidarność obywatelska pod mikroskopem

Solidarność obywatelska pod mikroskopem

Ostatnie kryzysy pokazały, że idea europejskiej solidarności jest silniejsza niż suma rządów, które powinny ją wprowadzać. Projekt TransSOL badał korzenie solidarności obywatelskiej i warunki, w jakich może się ona rozwijać.
Solidarność obywatelska pod mikroskopem [© Franz Pfluegl - Fotolia.com] Europejski , który rozpoczął się w 2015 r., podobnie jak poprzedzający go kryzys gospodarczy, odsłonił granice europejskiej solidarności. Jednak w obszarach, w których integracja europejska napotykała przeszkody, a państwa członkowskie z trudem negocjowały podział obowiązków, społeczeństwo obywatelskie zaczęło dawać przykład prawdziwej solidarności. Od organizowania darowizn po przed imigrantami w potrzebie – obywatele wykazywali inicjatywę, podczas gdy urzędnicy wydawali się niechętni do działania.

Fakt, że społeczeństwo obywatelskie mobilizuje się do walki z takimi kryzysami, z pewnością jest inspirujący; wymaga też jednak systematycznej analizy. Co sprawia, że​obywatele chcą wprowadzać zasadę europejskiej solidarności w życie? Jak możemy w pełni wykorzystać gotowość do podejmowania takich działań? W jaki sposób rządy i instytucje UE mogą wspierać i uzupełniać inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego?

Celem projektu TransSOL było udzielenie odpowiedzi na te pytania poprzez dostarczenie pierwszej dogłębnej i kompleksowej analizy solidarności ponadnarodowej w Europie.
Projekt dotyczący europejskiej solidarności musi uwzględniać różne kryzysy dotykające obywateli. Wielka Recesja, tak zwany kryzys imigracyjny i spowodowały poważne problemy i konflikty w obrębie państw członkowskich UE i pomiędzy nimi. Osiągnęliśmy punkt, w którym koncepcje europejskiej spójności i solidarności przeżywają kryzys.

Obserwujemy jednak coraz większą mobilizację obywateli i społeczeństwa obywatelskiego. Zespół projektu TransSOL interesował się szczególnie takimi obywatelskimi wyrazami europejskiej solidarności: chcieliśmy je zmapować i przeanalizować, a także wyciągnąć wnioski na temat czynników je hamujących i im sprzyjających -mówi Christian Lahusen, koordynator projektu.
Projekt zakłada, że ​solidarność jest zjawiskiem wielowymiarowym. Stworzenie adekwatnego obrazu europejskiej solidarności wymaga zatem rozważenia różnych jego przejawów: działalności charytatywnej i altruistycznej, ale także poparcia politycznego.

W badaniach porównano trzy kwestie (niepełnosprawność, bezrobocie i migrację/azyl), aby ujawnić główne sprzeczności i warunki związane z solidarnością. Badania przeprowadzono w ośmiu krajach europejskich (Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Polska, Szwajcaria, Wielka Brytania) oraz na poziomie UE.

Znaczna część obywateli europejskich popiera koncepcję solidarności integracyjnej i aktywnie angażuje się w indywidualne działania, zarówno w kraju, jak i poza nim.
Co więcej, byliśmy świadkami imponującego wzrostu inicjatyw obywatelskich w odpowiedzi na różne kryzysy w UE, co pokazuje, że ogół społeczeństwa jest zaangażowany w działanie w charakterze „ochotniczej straży pożarnej” w czasach, kiedy rządy wydają się niezdolne do odpowiedniej reakcji - podkreslał Lahusen.
Dane potwierdziły też, że ludzie dążą do ograniczenia solidarności do współobywateli oraz grup, które są uznawane za godne zaufania i zasłużone. Zaś silne ruchy solidarnościowe z udziałem społeczeństwa, podczas Wielkiej Recesji od 2008 r. i kryzysu migracyjnego w 2015 r., nie były długotrwałe i w obu przypadkach zostały wyparte przez tendencje regresywne w całej Europie. Solidarność obywatelska wymaga zatem wspierających reakcji instytucjonalnych i polityk publicznych.

Wyciągnęliśmy kilka wniosków z naszej oceny praktyk i inicjatyw solidarności w ramach współpracy z lokalnymi działaczami. Możemy wskazać na znaczenie przywiązania do lokalnego kontekstu i okręgu wyborczego, zdolność do utrzymania zdecentralizowanej sieci lokalnych inicjatyw i aktywistów, potrzebę komunikacji i działań translatorskich w celu uwzględnienia kulturowej i językowej różnorodności Europy, połączenie internetowych i zwykłych platform komunikacji i koordynacji oraz wykorzystanie potężnych symboli do przekazywania wiadomości - dodał Lahusen.

Autorzy badania oczekują różnych rodzajów wpływów. Po pierwsze spodziewają się, że obywatele i organizacje społeczeństwa obywatelskiego wykorzystają wiedzę zgromadzoną w ramach projektu TransSOL w różnych aspektach: będą czerpać inspirację z działań innych obywateli i inicjatyw, wyciągną wnioski z lokalnej i ponadnarodowej działalności i organizacji innych grup, a także nauczą się argumentacji w oparciu o dowody empiryczne przedstawione w ramach projektu TransSOL.

Projekt TransSOL podnosi świadomość polityków na temat znaczenia promowania solidarności obywatelskiej. Ponadto ustalenia empiryczne i zalecenia polityczne mają otworzyć drogę do tworzenia polityk opartych na dowodach. Wreszcie projekt TransSOL wygenerował cenną wiedzę naukową na temat ponadnarodowych form solidarności. Zachęca również do dalszych analiz, pogłębiając w ten sposób wiedzę publiczną w perspektywie długoterminowej.

Źródło: Wywiad zamieszczony w magazynie research*eu nt. wyników (nr 75)

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy