Strona głównaStyl życiaSposób na zimne dni - sauna?

Sposób na zimne dni - sauna?

Sauna to bardzo stary „wynalazek" i do dzisiaj cieszy się dość dużą popularnością, szczególnie w krajach, gdzie zimy są długie i naprawdę chłodne.y
Sposób na zimne dni - sauna? [fot. Fotolia. Com] Efekty saunowania wynikają z ekspozycji ciała na wysokie temperatury. W tradycyjnych saunach fińskich temperatura osiąga 70-100 stopni Celsjusza, a wilgotność względna wynosi 10 do 20 proc.

Coraz łatwiejszy dostęp do sprawia, że Polacy przekonali się do tych „suchych gorących kąpieli". Niektórzy uczynili z nich element stylu życia i spędzają w saunach niemal tak dużo czasu jak na treningach czy spacerach. Jednak zdania co do korzyści z takich sesji są podzielone. Niektórzy uważają, że to świetny sposób na zwiększenie odporności i łagodzenie objawów różnych chorób, a także na oczyszczanie organizmu. Inni podkreślają, że może być w pewnych okolicznościach niezdrowa i wskazują, że nie wszystkie postulowane profity zdrowotne z saunowania zostały potwierdzone naukowo.

Sauna może zwiększać temperaturę do skóry do 40 stopni Celsjusza stymulując obfite pocenie się. Uważa się, że przyczynia się to do detoksykacji, chociaż wielu ekspertów nie potwierdza takiego sposobu usuwania toskyn z organizmu. Podobnie mówi się, że sesje na saunie pomagają , owszem bezpośrednio po nich waga spadnie, ale nie wynika to z utraty tkanki tłuszczowej, lecz dużych ilości wody.

Jeśli chodzi o korzyści, co do których naukowcy są zgodni, to obejmują m. in. dobry wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Przebywanie w saunie sprawia, że zwiększa się częstość akcji serca i rozszerzają się naczynia krwionośne, co z kolei poprawia krążenie krwi. W efekcie złagodzeniu ulega m. in. ból mięśni i zwiększa się ruchliwość stawów osłabiając się dolegliwości bólowe związane z zapaleniem stawów.

Co do , uważa się, że sauna może mieć podobne skutki jak aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności - czyli właśnie zwiększenie częstości akcji serca i pomoc sercu w pompowaniu większej ilości krwi. Inni sądzą, że sesje w saunie poprawiają funkcję komórek, które kontrolują ilość krwi docierającej do serca. Poza tym sam efekt relaksujący sauny ma wpływ na ogólne lepsze samopoczucie, co zmniejsza prawdopodobieństwo problemów sercowo-naczyniowych.

Jak ostrzegają eksperci, pomimo tych wszystkich prawdopodobnych korzyści, warto pamiętać, że przebywanie w saunie wiąże się z utratą znacznej ilości , więc trzeba uzupełnić jej niedobór.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy