Strona głównaStyl życiaStarszy i silniejszy - progresywny trening oporowy poprawi siłę w każdym wieku

Starszy i silniejszy - progresywny trening oporowy poprawi siłę w każdym wieku

Starzenie się nie musi oznaczać osłabienia mięśni. Seniorskie lata mogą być czasem fizycznej siły, mówią eksperci z University of Michigan Health System.
Starszy i silniejszy - progresywny trening oporowy poprawi siłę w każdym wieku [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
- to świetny sposób na zwiększenie beztłuszczowej tkanki mięśniowej i siły, co ułatwia funkcjonowanie w codziennym życiu - mówi dr Mark Peterson z Uniwersytetu Michigan.

Poprzez trening oporowy ludzie starsi mogą poprawić swoją zdolność do wstawania z krzesła, chodzenia, wchodzenia po schodach - wszystkiego, co wymaga kontrolowania masy własnego ciała w pełnym zakresie ruchów.

Zazwyczaj osoby, które prowadzą siedzący tryb życia po 50 roku życia, mogą spodziewać się utraty na poziomie 0,2 kilograma rocznie. - Zjawisko nasila się wraz z wiekiem. Jednak także wcześniej - w wieku 30, 40 i 50 lat - możesz zacząć dostrzegać osłabienie, jeśli nie podejmujemy żadnych ćwiczeń wzmacniających - mówi dr Peterson.

- Analizy pokazują, że najistotniejszym czynnikiem funkcjonowania jest zdolność siłowa. Bez względu na wiek można doświadczyć znacznej poprawy siły dzięki progresywnym ćwiczeniom oporowym - nawet w ósmej i dziewiątej dekadzie życia - dodaje.
Progresywny trening oporowy oznacza, że ciężar oraz częstotliwość i czas trwania sesji treningowych zmienia się w czasie, w odpowiedzi na indywidualne osiągnięcia.

Jak obliczono, po średnio 18-20 tygodniach progresywnego treningu oporowego osoba dorosła może zwiększyć beztłuszczową masę mięśniowej o ponad kilogram, a także zwiększyć ogólną siłę o 25-30 procent.

Zalecenia dla osób po pięćdziesiątce

Według ekspertów każda osoba po pięćdziesiątce powinna rozważyć wykonywanie ćwiczeń oporowych.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie programu treningu oporowego, szczególnie dla tych, którzy prowadzili siedzący tryb życia (i po konsultacji z lekarzem), jest wykorzystanie własnej masy ciała jako obciążenia do różnych ćwiczeń.

Ćwiczenia, które możesz wykonywać przy wykorzystaniu własnego ciała, obejmują: , wstawanie z krzesła, zmodyfikowane pompki, mostki biodrowe w leżeniu, a także nietradycyjne , takie jak Thai Chi, Pilates i Joga.

Na siłowni

Po przyzwyczajeniu się do tych ćwiczeń, osoby starsze mogą przejść do bardziej zaawansowanego treningu oporowego w siłowni. Pomocny będzie trener czy instruktor fitness z doświadczeniem w pracy z seniorami.

- Trening w wieku 20 lat to nie to samo, co ćwiczenia w wieku 70 lat. Profesjonalny trener, który rozumie te różnice, jest ważny dla bezpieczeństwa. Co więcej, aktualne zalecenia sugerują, aby senior angażował się w ćwiczenia wzmacniające dwa dni w tygodniu - mówi Peterson. Warto to jednak traktować jako minimum, dodaje.

Pamiętaj o postępach

Wraz z postępem treningu oporowego i wprowadzaniem ciężarów i maszyn do ćwiczeń, eksperci zalecają włączenie ćwiczeń całego ciała i ćwiczeń, które wykorzystują więcej niż jeden staw i grupę mięśni na raz, takich jak wyciskanie nogami, wyciskanie na klatkę piersiową i wiosłowanie.

- Trzeba również pamiętać o zwiększaniu oporu i intensywności treningu, aby kontynuować budowanie masy i siły mięśniowej - mówi Petersen.

- Jesteśmy głęboko przekonani, że należy zachęcać zdrowe osoby starsze do progresywnego treningu oporowego, aby zminimalizować utratę masy i siły mięśniowej wraz z wiekiem - zaznacza Peterson.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy