Strona głównaStyl życiaŚwiatowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

W czwartek, 19 sierpnia, po raz drugi będziemy obchodzić Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, która w ten sposób pragnie zwiększać świadomość na temat działań pomocowych na świecie, a także pracy ludzi, którzy profesjonalnie zajmują się pomocą humanitarną.
Każdego roku na świecie wydarza się średnio ok. 300 katastrof naturalnych, które najczęściej dotykają najbiedniejsze kraje. Co roku same tylko katastrofy naturalne dotykają w większym lub mniejszym stopniu około 300 milionów ludzi. Kolejne krwawe żniwa zbierają konflikty zbrojne, wojny domowe, wypędzenia oraz prześladowania. ONZ szacuje, że na świecie jest ok. 27 milionów wewnętrznych uchodźców oraz 10 milionów uchodźców, którzy musieli opuścić kraje, z których pochodzą.

Wszystkim tym ludziom niezbędną pomoc, bez względu na miejsce zamieszkania, wyznanie, narodowość, kolor skóry czy deklaracje polityczne starają się zapewnić pracownicy humanitarni.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej pomyślany jest jako hołd wszystkim tym, którzy ponieśli śmierć lub zostali ranni niosąc pomoc innym. Sama data – 19 sierpnia – jest związana z zamachem na siedzibę ONZ w Bagdadzie. Zginęły wówczas 22 osoby: pracownicy organizacji pomocowych, a wśród nich przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ, Sergio Vieira de Mello.

Temat przewodni tegorocznych obchodów – „Jesteśmy pracownikami humanitarnymi” – ma na celu przybliżenie społeczności międzynarodowej specyfiki tego wyjątkowego zawodu oraz pokazanie, że wykonują go ludzie wielu narodowości i specjalności, którzy w swej pracy kierują się podobnymi wartościami. Ten dzień służy także przypomnieniu, iż pomoc może przybierać najrozmaitsze formy – począwszy od opieki medycznej przez zapewnienie pożywienia do przekazywania wiedzy. Wszystko to ma na celu ochronę życia ludzkiego.

Pomysłodawcy dnia przypominają także, iż pracownicy humanitarni niosą pomoc w trudnych warunkach, bez względu na wyznanie czy deklaracje polityczne. ONZ zwraca uwagę na fakt, że mimo to coraz częściej postrzega się ich jako stronę w konflikcie. Ta opinia kierowana jest błędnym przekonaniem, iż pomoc dostarczana jest tylko i wyłącznie przez Zachodnie agendy, a pracownicy humanitarni reprezentują ich interesy oraz światopogląd. Na skutek tych nieporozumień co roku giną dziesiątki pracowników, a setki z nich to ofiary ataków lub porwań. Z tego powodu cierpią także ubodzy, ofiary katastrof i wojen pozbawione dostępu do należnej im pomocy.

ONZ wyraża nadzieję, że obchody Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej przyczynią się do zwiększenia zaufania wobec pracowników humanitarnych, a także poszanowania i uznania neutralności, bezstronności oraz niezależności, będących trzema zasadami leżącymi u podstaw pomocy humanitarnej.

Zobacz też:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy