Aż 45,3 proc. emerytów nie zamierza zmieniać swoich dotychczasowych mieszkań mimo wysokich kosztów utrzymania. To jeden z wniosków badania PolSenior dotyczącego ekonomicznych, socjologicznych, medycznych i psychologicznych aspektów starzenia się ludności w Polsce. Choć od badania minęło już kilka lat, większość wniosków wciąż pozostaje w mocy.
![W jakich warunkach mieszkają polscy seniorzy? [Fot. Viacheslav Iakobchuk - Fotolia.com] W jakich warunkach mieszkają polscy seniorzy? [Fot. Viacheslav Iakobchuk - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/W-jakich-warunkach-mieszkaja-polscy-seniorzy_img5af458730a1cc.jpg)
Jak mieszkają polscy seniorzy? Jakie nieruchomości posiadają? Dlaczego większość z nich nie deklaruje chęci sprzedaży lub zamiany mieszkania celem korzystania z uzyskanych środków pieniężnych?
W projekcie PolSenior przebadano 5516 seniorów z całej Polski (4813 osób w wieku 65 lat i więcej oraz 703 osoby w wieku 55-59 lat). Z badania wynika, że seniorzy najczęściej zamieszkują domy jednorodzinne (82 proc.) i bloki wielopiętrowe (15 proc.). Zdecydowanie rzadziej mieszkają oni w domach czynszowych lub kamienicach komunalnych. Aż 45,3 proc. respondentów przyznaje, że nie zamierza zmieniać swoich mieszkań, mimo że koszty utrzymania lokalu są wysokie, a warunki nie zawsze zadowalające. Im mniejsza miejscowość, w której zamieszkuje senior, tym mniejsza jest również powierzchnia użytkowa mieszkania lub domu – średnio od 91 m.kw. na wsi, 78,6 m. kw. w miastach do 20 tys. mieszkańców i 55,9 m. kw. w miastach liczących ponad 500 tys. mieszkańców.
Mieszkania słabo przystosowane do potrzeb seniorów
Z badania PolSenior wynika, że 24 proc. seniorów nie ma bieżącej ciepłej wody, a tylko 49 proc. posiada balkon lub taras. Respondenci, zapytani o przystosowanie mieszkań do potrzeb osób starszych i bariery architektoniczne, z którymi muszą borykać się na co dzień, przyznają w większości, że nie posiadają wielu udogodnień, a jedną z przyczyn są koszty. Tylko 3,9 proc. ma
uchwyty i poręcze zamontowane w łazience, 3,8 proc. podjazd dla osób niepełnosprawnych, 3,7 proc. urządzenia domowe do ćwiczeń i rehabilitacji, a 2,4 proc. podłogę antypoślizgową.
Bariery przed wychodzeniem z domu napotyka ponad 40 proc. seniorów. Wśród najczęściej spotykanych są wysokie i strome schody (52,6 proc.), brak windy (47,8 proc.), brak podjazdu dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim (30,3 proc.).
Mimo wysokich kosztów utrzymania oraz szeregu innych niedogodności, seniorzy wolą mieszkać w dotychczasowych lokalach w imię zasady, że „starych drzew się nie przesadza”.
Z danych GUS wynika, że przeciętna emerytura w Polsce kształtowała się na początku tego roku na poziomie niespełna 2155 zł. Badania pokazują, że seniorzy nie mają zbyt wielu oszczędności na starość, a większość z emerytów boryka się z długami. Jak wskazuje KRD przeciętny dług polskiego seniora to ponad 12 tys. zł.
FH Dom