Strona głównaStyl życiaWiara w piekło sprawia, że przestępczość jest niższa

Wiara w piekło sprawia, że przestępczość jest niższa

Jeśli chodzi o przewidywanie zachowań przestępczych, istotnym czynnikiem są wyznawane przekonania religijne, mówią psycholodzy z University of Oregon.
Wiara w piekło sprawia, że przestępczość jest niższa [fot. Jan Steiner from Pixabay]
Przestępczość jest mniejsza w społeczeństwach, w których przekonania religijne ludzi zawierają silne przekonanie co do kary, niż w miejscach, w których są bardziej pobłażliwe. Przykładowo w kraju, w którym znacznie więcej ludzi wierzy w niebo niż w piekło, wskaźnik przestępczości jest zwykle wyższy niż w kraju, w którym powszechnie wierzy się w jedno i drugie.

Kluczowym odkryciem jest to, że wskaźnik wiary społeczeństwa w piekło przewiduje niższe wskaźniki przestępczości, a wskaźnik wiary w niebo przekłada się na wyższe wskaźniki przestępczości - mówi psycholog prof. Azim F. Shariff. - Myślę, że to ważna wskazówka na temat zróżnicowanych skutków nadprzyrodzonej kary i nadprzyrodzonej troski - dodaje. Takie wnioski wyciągnięto na podstawie kilkudziesięcioletnich analiz postaw ludzi z 67 krajów.
- religijna bywa ogólnie postrzegana jako „konstrukcja monolityczna". Kiedy podzielisz religię na różne konstrukty, zaczniesz dostrzegać odmienne relacje. Odkryliśmy dwie różnice, które idą w przeciwnych kierunkach. Ogólne przekonania religijne nie dają takiego oglądu - wyjaśnia prof. Shariff.

Według psychologa, odkrycia wpasowują się do rosnącej liczby dowodów na to, że kara nadprzyrodzona okazała się bardzo skuteczną innowacją kulturową, mającą na celu skłonienie ludzi do bardziej etycznego postępowania wobec siebie. Przykładowo, dwie dekady temu na Uniwersytecie Harvarda ustalono, że produkt krajowy brutto był wyższy w krajach rozwiniętych, kiedy ludzie bardziej wierzyli w piekło niż w niebo.

- Nadprzyrodzone kary w różnych krajach wydają się przewidywać niższe wskaźniki przestępczości - mówi prof. Shariff. - Na tym etapie możemy tylko spekulować na temat mechanizmów, ale możliwe jest, że ludzie, którzy nie wierzą w możliwość poniesienia konsekwencji w życiu pozagrobowym, czują, że nieetyczne zachowanie może być bezkarne. Boskiego „środka odstraszającego" jest mniej - wyjaśnia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy