Strona głównaStyl życiaWiększa przestrzeń życiowa to niższe ryzyko Alzheimera

Większa przestrzeń życiowa to niższe ryzyko Alzheimera

Jeśli jesteś osobą, która często przebywa poza domem, dużo podróżuje lub lubi odkrywać nowe miejsca, prawdopodobnie masz się lepiej niż ci, którzy nieustannie siedzą w domu. Przekłada się to na poziom ryzyka choroby Alzheimera.
Większa przestrzeń życiowa to niższe ryzyko Alzheimera [fot. Pixabay] Naukowcy z Rush University odkryli, że nasza „przestrzeń życiowa" jest ściśle związana z funkcjami poznawczymi. Przestrzeń życiowa jest tu rozumiana jako poziom przemieszczania się w naszym środowisku w życiu codziennym - od domu, przez ogród, restauracje, aż po miejsca pracy i inne sytuacje.
Naukowcy odkryli, że seniorzy, którzy mieli ograniczoną przestrzeń życiową, byli prawie dwa razy bardziej narażeni na rozwój niż ci, których przestrzeń ta wychodziła daleko poza dom.
Przestrzeń życiowa może stanowić nowy sposób określania ryzyka rozwoju choroby Alzhemera u osób starszych, które w danym momencie nie wykazują problemów z lub myśleniem - mówi dr Bryan James z Rush Alzheimer Disease Center, współautr badania.
W badaniu wzięło udział prawie 1300 osób starszych. Na początku badania żadna z nich nie wykazywała objawów demencji klinicznej. W ciągu ośmiu lat monitorowania ich stanu zdrowia u 180 zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Okazało się, że chorowali ci, których przestrzeń życiowa była bardziej ograniczona. W szczególności ludzie żyjący głównie w najbliższym środowisku domowym już od początku badania, cechowali się niemal dwukrotnie wyższym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera niż osoby, które wyjeżdżały z miasta.

Ograniczenie codziennego funkcjonowania do domu wiązało się również ze zwiększonym ryzykiem łagodnego zaburzenia poznawczego, będącego nierzadko wstępem do rozwoju choroby Alzheimera, a także z szybszym tempem osłabiania funkcji poznawczych. Siedzenie w domu samo w sobie miało taki związek z ryzykiem demencji, także po uwzględnieniu innych jej czynników, takich, jak choroba sercowo-naczyniowa czy depresja.
Powody, dla których znacznie ograniczona przestrzeń życiowa ma związek z podwyższonym ryzykiem choroby Alzheimera, nie są jasne" - mówi dr James - Niektóre procesy chorobowe w mózgu mogą wpływać na to, jak się przemieszczamy na lata przed ich wpływem na pamięć i myślenie. Być może przestrzeń życiowa jest wskaźnikiem tego, na ile aktywnie funkcjonujemy i angażujemy nasze . Jeszcze nie znamy odpowiedzi, ale kontynuujemy badania, by je znaleźć i w międzyczasie radzimy, aby ludzie jak najczęściej wychodzili z domu - zaleca dr James.
Wyniki badań opublikowano w magazynie American Journal of Geriatric Psychiatry.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy