Strona głównaStyl życiaZobacz, co cię codziennie ogłupia. Jak nasze nawyki i nastawienie sprzyjają demencji

Zobacz, co cię codziennie ogłupia. Jak nasze nawyki i nastawienie sprzyjają demencji

Mówi się, że mądrość przychodzi z wiekiem. I pewnie słusznie, bo wymaga nie tylko wiedzy, ale i doświadczenia. Prawdą jest jednak również, że wraz z upływem czasu pewnemu osłabieniu mogą ulec nasze zdolności poznawcze. Winne jest temu samo starzenie się, ale nie tylko. Sami też często nie pomagamy sobie w zachowaniu pełnej sprawności poznawczej. Sprawdź, jakie zachowania i nastawienie sprzyjają problemom kognitywnym.
Zobacz, co cię codziennie ogłupia. Jak nasze nawyki i nastawienie sprzyjają demencji [Fot. pololia - Fotolia.com] Niedosypianie

oznacza nie tylko zmęczenie i brak energii następnego dnia, ale realnie wpływa na możliwości intelektualne. Jeśli niedostatek odpoczynku się przedłuża, może wywołać trwalsze osłabienie poznawcze.

Mózg musi odpocząć od ciągłej aktywności, dlatego jest nam tak potrzebny. Poza tym w jego trakcie następują różne procesy naprawcze i oczyszczające cały organizm, w tym centralny układ nerwowy. Co ciekawe, pomocne w zachowaniu pełni władz umysłowych są drzemki. Z badań wynika, że kilkudziesięciominutowy sen w ciagu dnia pozwala na lepsze zapamiętywanie informacji i dłuższy okres wysokiego skupienia uwagi.

Ograniczenie codziennych wyzwań

Nowe technologie znacznie ułatwiają nam codzienne życie, ale jednocześnie nas rozleniwiają. Tymczasem, im mniej mamy okazji do wysiłku umysłowego, tym szybciej słabną nasze możliwości poznawcze. Przykładowo, uczeni z University College London odkryli, że taksówkarze jeżdzący po Londynie bez nawigacji GPS mieli więcej istoty szarej w hipokampie, co przekładało się na lepszą , w porównaniu do kierowców korzystających z takich udogodnień.

Unikanie kontaktów z innymi
to we współczesnym świecie jeden z powszchnych problemów ludzi starszych lub schorowanych. Ponieważ jesteśmy „zwierzętami społecznymi", jak pisał o nas Arystoteles, potrzebujemy towarzystwa innych ludzi. Owszem, czasem każdemu przydaje się choćby krótki okres izolacji, ale przy dłuższej nieobecności innych, doświadczamy nie tylko osłabienia nastroju, ale i efektów w postaci większego narażenia na choroby, w tym problemy mentalne. Badania dowiodły, że osamotnieni ludzie odznaczają się o kilkadziesiąt procent wyższym ryzykiem demencji w porównaniu do osób mogących liczyć na regularne towrazystwo przyjaciół czy znajomych.

Zamartwianie się


Podobno narzekanie to niemal nasz narodowy sport. Trzeba jednak wiedzieć, że i przewlekły lęk sprzyjają rozwojowi demencji, w tym choroby . Uczeni z Uniwersytetu w Göteborgu przeprowadzili badania, z których wynika, że neurotyczne, ciągle zestresowane kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na osłabienie zdolności poznawczych niż panie cieszące się większym spokojem.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X