Od jakiegoś czasu wiadomo, że osoby cierpiące na różne choroby psychiczne czerpią znaczne korzyści z towarzystwa zwierząt - domowi pupile zapewniają pacjentom domowe bezwarunkowe wsparcie i pomagają w radzeniu sobie ze stygmatyzacją.
![Zwierzęta - „terapeuci” dla chorych psychicznie [Fot. bodza2 - Fotolia.com] Zwierzęta - „terapeuci” dla chorych psychicznie [Fot. bodza2 - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Zwierzeta-8211-8222-terapeuci-8221-dla-chorych-psychicznie_img5a816756210b3.jpg)
Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetów w Liverpoolu, Manchesterze i Southampton, zwierzęta domowe przydają korzyści osobom
chorym psychicznie - dają im wsparcie i poprawiają
nastrój.
Autorzy przeanalizowali 17 międzynarodowych badań, w ramach których określano pozytywne, negatywne, czy też neutralne skutki posiadania zwierząt domowych.
Zwierzęta potrafią uspokoić właściciela. Samo głaskanie, siedzenie obok lub zabawa z
psem zwiększa
relaks i spokój umysłu. Opieka nad zwierzakiem daje także cel i poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Pomaga również poczuć się wartościowym i potrzebnym.
Osoby starsze, doświadczające typowych dla seniorskiego wieku stresów życiowych, mogą zyskiwać dzięki zwierzętom dobre towarzystwo i liczyć na osłabienie odczuwania samotności. Czworonogi mogą łagodzić
stres. Ludzie z
chorobą Alzheimera rzadziej przejawiają agresję, gdy towarzyszą im zwierzęta.
Co więcej, zwierzęta dawały więcej korzyści niż tylko emocjonalne wsparcie i towarzystwo. Ustalono, że mogły odciągnąć uwagę pacjentów od choroby, nawet od ciężkiej psychozy.
Poprzednie testy dowiodły też, że ludzie posiadający zwierzeta dłużej i zdrowiej żyją. Odznaczają się obniżonym poziomem cholesterolu, a także rzadziej udają się do lekarza pierwszego kontaktu i lepiej reagują na leczenie.
Wyniki badań zostały opublikowane w BMC Psychiatry.
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »