Strona głównaStyl życiaPsy czytają w ludzkich umysłach?

Psy czytają w ludzkich umysłach?

Jak to się dzieje, że psy wiedzą, kiedy prosić o jedzenie i rozrabiają, gdy właściciele nie patrzą? Sposób, w jaki psy odpowiadają na poziom uważności swoich właścicieli, daje wiedzę na temat metod, dzięki którym psy uczą się ludzkich zachowań. Sposób postępowania człowieka jest przyswajany przez psa dzięki połączeniu konkretnych wskazówek, kontekstu i poprzednich doświadczeń.
Psy czytają w ludzkich umysłach? Przeprowadzone niedawno badania przez uczonych z Uniwersytetu Florydy pozwoliły zidentyfikować szeroki wachlarz zachowań u psów domowych przypominających ludzki sposób postępowania, w tym zdolność do reagowania na ludzki język ciała, polecenia słowne, a także do rozpoznawania poziomów uważności człowieka.

Pozostaje pytanie, jak to się dzieje, że psy potrafią przyswajać ludzkie zachowanie i uczą się na nie odpowiadać? Być może wnioskują o mentalnych stanach człowieka z obserwacji wyglądu i zachowania właścicieli w różnych okolicznościach. Albo uczą się z doświadczenia odpowiadając na sygnały środowiska, obecność lub brak pewnych bodźców, a nawet na sygnały zachowania człowieka.

Uczeni przeprowadzili dwa eksperymenty porównując zachowanie psów domowych, psów ze schroniska i wilków dając im możliwość proszenia o jedzenie bądź osoby widzącej zwierzęta, bądź człowieka, który nie zwracał na nie uwagi. Badacze chcieli się dowiedzieć, czy sposób hodowli zwierząt (środowisko domowe lub schronisko), czy też gatunek (w badaniach wykorzystano psy i wilki), miał większy wpływ na sposób postępowania zwierząt.

Wykazano, że wilki, podobnie, jak psy domowe, są zdolne do proszenia o jedzenie z powodzeniem poprzez odpowiednie „podejście" do osoby je obserwującej. To pokazuje, że wspomniane zwierzęta mają zdolność do zachowań zgodnych ze stanem uważności i człowieka. Ponadto zarówno wilki, jak i psy były zdolne do tego, by szybko poprawić efektywność swojego zachowania.

Autorzy badań stwierdzili, że psy nie były wrażliwe na wizualne sygnały uwagi człowieka w ten sam sposób. W szczególności psy ze środowiska domowego były na nie bardziej wrażliwe. Psy, które rzadziej miały kontakt z ludźmi, gorzej wykonywały zadanie proszenia o jedzenie.

Jak uważają badacze, wyniki te sugerują, że zdolność psów do naśladowania ludzkich działań wynika z chęci akceptacji ludzi jako społecznych towarzyszy w połączeniu z uwarunkowaniem do naśladowania działania ludzi.

Wyniki badań opublikowano w magazynie „Learning & Behaviour".

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy