Strona głównaStyl życiaOdwrócona osmoza: woda doskonale czysta

Odwrócona osmoza: woda doskonale czysta

Wiele osób słyszało już o filtrach do wody działających na zasadzie odwróconej osmozy. Jednak o tej technologii nadal niezbyt wiele wiemy. A jest to sposób filtrowania wody dostępny dla każdego.
Odwrócona osmoza: woda doskonale czysta [Woda, © NorGal - Fotolia.com] Na czym polega odwrócona osmoza

W terminologii biochemicznej osmoza to po prostu samorzutne przenikanie cząsteczek przez półprzepuszczalną membranę (np. błonę komórkową) mające na celu wyrównanie ich stężenia po obu stronach membrany. Jest to powszechny proces zachodzący w naturze, a dokładniej we wszystkich organizmach żywych. Natomiast odwrócona osmoza wykorzystywana w filtrach wody polega na zmianie „kierunku” tego procesu. Przez umieszczoną w nich półprzepuszczalną błonę pod wpływem ciśnienia przeciskane są cząsteczki . W efekcie po jednej stronie membrany, czyli w zbiorniku, uzyskujemy krystalicznie czystą ciecz, zaś po drugiej pozostaje ta zanieczyszczona.

Działanie filtrów osmotycznych

W filtrach wykorzystujących w pracy zasadę odwróconej osmozy rolę takiej błony odgrywa zamontowana w nich półprzepuszczalna membrana o bardzo małych porach. Są one na tyle małe, by nie mogły przedostać się przez nie cząsteczki wszelkiego typu zanieczyszczeń, ale jednocześnie na tyle duże, żeby swobodnie przepływała przez nie woda. Ciśnienie w instalacji przeciska przez warstwy membrany. W efekcie cząsteczki wody przechodzą przez pory, natomiast zanieczyszczenia zatrzymują się przed tą barierą. Cały proces zachodzi do chwili osiągnięcia przez ciecz tzw. równowagi osmotycznej, a więc jej zupełnego oczyszczenia. W efekcie po jednej stronie membrany pozostają wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne i organiczne, które następnie trafiają do kanalizacji.

Lepiej filtrować już się nie da

Proces odwróconej osmozy to obecnie najdokładniejsze rozwiązanie na rynku filtrów. Przez taką barierę jak membrana osmotyczna nie przechodzą bowiem żadne zanieczyszczenia o wielkości od 0,1 do nawet 0,001 mikrometra. Ta skuteczność przekłada się na zatrzymywanie w filtrze nawet do 99% niepożądanych związków. Filtrowana w ten sposób woda jest oczyszczona nie tylko z zabrudzeń mechanicznych, takich jak piasek, muł, ale też pierwotniaków, wirusów i bakterii, a nawet jonów. Taką wydajność gwarantuje jednak nie tylko sama membrana osmotyczna, lecz także dodatkowe filtry węglowe i specjalne lampy UV niszczące drobnoustroje. Im więcej poziomów filtracji, tym czystszą wodę uzyskujemy z pomocą takiego sprzętu. Trzeba tylko pamiętać o tym, że aby utrzymać filtry w pełni sprawnymi, należy okresowo wymieniać w nich wkłady.

Montaż i przeznaczenie filtrów z odwróconą osmozą

Tak duża dokładność sprawia, że filtry z odwróconą osmozą świetnie sprawdzą się w domach z małymi dziećmi, jak również w przypadku osób z alergiami skórnymi. Zanim jednak podejmie się decyzję o ich montażu, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Na samym początku trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na jego ulokowanie. Nie należy umieszczać go tuż przy ujęciu wody w domu, ale pod dowolnym miejscem jej czerpania – najczęściej w szafce pod zlewozmywakiem. Po drugie, ciśnienie w rurach wodociągowych danego gospodarstwa musi być odpowiednio wysokie – minimum powyżej 2,8 barów. Niższe sprawi, że system osmotyczny nie będzie działał w ogóle. Jeśli mamy z tym problem, zainwestujmy w specjalną pompę, która zwiększy ciśnienie cieczy krążącej w instalacji i tym samym poprawi efektywność filtra.

Mineralizacja na najwyższym poziomie

Trzeba też pamiętać, że proces odwróconej osmozy usuwa z wody nie tylko brud, wszelkiego typu osady, metale ciężkie czy drobnoustroje. Selektywna przepuszczalność membrany oznacza także wypłukiwanie jej ze składników mineralnych i pierwiastków chemicznych . Nie jest to jednak powód do niepokoju, ponieważ ich przyswajalność przez ludzki organizm jest bardzo niska.

Można jednak „z powrotem” wzbogacić skład wody oczyszczonej w procesie odwróconej osmozy. Większość modeli filtrów wyposażone są w specjalne mineralizatory, które do tak przefiltrowanej cieczy wprowadzają niezbędne pierwiastki i sole mineralne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W efekcie otrzymujemy smaczną wodę prosto z kranu, nadającą się na co dzień do picia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć