Strona głównaStyl życiaSeniorski czas - dlaczego to najlepszy etap w życiu

Seniorski czas - dlaczego to najlepszy etap w życiu

Grecy używali określenia „akme" (najwyższy punkt, szczyt) m. in. na wiek, w którym człowiek uzyskuje pełnię swoich możliwości. Chodziło głównie o wiedzę i życiową mądrość, którym nie towarzyszyły jednocześnie problemy ze zdrowiem fizycznym charakterystyczne dla starszego wieku. Akme Grek osiągał po czterdziestce. Dzisiaj jednak granice fizycznej starości się znacznie przesunęły, więc taki szczyt przypada na szóstą i siódmą dekadę naszego życia. Oto, dlaczego można postulować, że to najlepszy życiowy etap.
Seniorski czas - dlaczego to najlepszy etap w życiu [Fot. Budimir Jevtic - Fotolia.com]

Wiesz, kim jesteś

Pytania nurtujące młode osoby o kierunek drogi zawodowej, sposób ułożenia życia osobistego, sformułowanie najważniejszych pragnień i celów nie dotycza ludzi w seniorskim wieku. Twoja historia ciągle się rozwija, ale wiele wywołujących największy stres jej punktów zostało określonych, stąd możesz prowadzić spokojniejsze i bardziej świadome co do własnych wyborów życie.

Nie musisz niczego udowadniać

Ponieważ różne sfery twojego życia są znacząco określone, nie musisz szaleńczo - jak to zwykle robią ludzie młodzi - udowadniać swojej wartości. Nie uważasz za konieczne uczestnictwo w „wyscigu szczurów" i możesz bez dramatycznych wzlotów i upadków konytnuować obraną drogę.

Jesteś szczęśliwszy/a

Wiele badań wskazuje, że ludzie w czują się szczęśliwsi niż osoby młodsze i bardzo sędziwe. Jeśli chodzi o tę pierwszą grupę, osoby dojrzalsze i starsze żyja mniej hektycznie, stąd cechują się wyższym poziomem psychicznego dobrostanu. Co do drugiej porównywanej grupy, w grę wchodzi stan - po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce często ciało jest jeszcze w pełni sił i z rzadka rozwijają się choroby wieku starczego, w późniejszych latach zaś prawdopodobieństwo ich powstawania jest znacznie wyższe, nierzadko zmagają z jakimiś poważnymi problemami zdrowotnymi, co w oczywisty sposób osłabia ich poczucie .

Masz większy dystans do rzeczywistości

Ponieważ osobom w dojrzalszym wieku przydarzyło się już bardzo wiele dobrego i złego, cechuje je znacznie większa rezerwa do tego, co je spotyka. Dzięki temu potrafią spokojniej i racjonalniej oceniać to, co je spotyka.

Jesteś mniej krytyczny/a

Seniorzy mają za sobą wiele własnych błędów, stąd łatwiej wybaczają i są mniej skłonni do szybkiego osądzania zachowań innych ludzi. W efekcie łatwiej jest im tworzyć relacje zarówno z rodziną, jak i znajomymi.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć