Strona głównaStyl życiaTwój pies ma nadwagę? Ty zapewne też...

Twój pies ma nadwagę? Ty zapewne też...

Jeśli pupil waży więcej niż powinien, z dużym pradopodobieństwem wynika to z tego, że właściciel, stosując u siebie nieodpowiednią dietę, podaje nadmiar smakołyków także swojemu czworonogowi.
Twój pies ma nadwagę? Ty zapewne też... [fot. Pixabay]
Z duńskich badań wynika, że prawdopodobieństwo nadwagi u psa rośnie dwukrotnie, jeśli jego właściciel zmaga się z .

Uczeni z Uniwersytetu w Kopenhadze przeanalizowali stan zdrowia kilkuset ludzi posiadających psy oraz ich pupili. Jak się okazało, osoby otyłe i z nadwagą częściej opiekowały się psami, które także ważyły więcej niż powinny.

Weterynarze zauważają, że wyższa waga zwierząt domowych to dość powszechny problem w Europie i Stanach Zjednoczonych. Istotne jest tu fakt, że, podobnie jak ludzie, zwierzaki cierpią z tego powodu - zmniejsza się jakość ich codziennego życia (trudniej im funkcjonować), a także w większym stopniu grożą im choroby i . Nadwaga szczególnie niszczy stawy i sprawia, że zwierzęta umierają ponad rok wcześniej niż wynosi przeciętny wiek śmierci dla ich rasy.

Odnotowano również, że - ogólnie rzecz biorąc - suczki częściej mają nadwagę niż . Co więcej, wykastrowane samce częściej cechują się nadmiarem kilogramów niż te, które nie przeszły takiego zabiegu. W przypadku suczek z kolei nie odnotowano takiej zależności.

Główny problem z odżywianiem psów polegał na ich przekarmianiu, w tym nie tylko podawaniu zbyt dużych porcji w ramach posiłków, ale głównie dotyczył zbyt częstego wręczania psiakom przekąsek.

Jak mówią uczeni, standardowa sytuacja, w której nagradza się za wykonanie jakiejś komendy, coraz częściej zmienia się w podawanie pupilowi przysmaków bez żadnej konkretnej przyczyny. Podobnie, jak nierzadko dietetycznie „folgujemy" sobie, tak też sprawiamy przyjemność przekąskami naszym czworonogom. Konsekwencje tego często jednak są widoczne w postaci nadmiernej masy ciała.

Autorzy dostrzegają, że nawyki ludzi rzutują na zwierzęta domowe, więc nadwadze właścicieli częściej może towarzyszyć nadwaga psów.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy