Strona głównaStyl życiaZapach ma wpływ na robienie zakupów

Zapach ma wpływ na robienie zakupów

Naukowcy i ludzie biznesu od dziesięcioleci wiedzą, że niektóre zapachy - sosnowy na Boże Narodzenie czy domowych swieżo upieczonych ciasteczek w domu - mogą zachęcić klientów wprawiając ludzi w nastrój do kupowania.
Zapach ma wpływ na robienie zakupów Eric Spangenberg, dziekan Washington State University College of Business, wraz ze szwajcarskimi uczonymi zbadał, jaka woń jest w najwyższym stopniu komercyjnie inspirująca. Okazuje się, że prosty działa najsilniej.

W Journal of Retailing badacze opisali przebieg ekspozycji setki szwajcarskich kupujących na zapachy proste i złożone. Wpływy w sklepach i wywiady ujawniły znaczącą zwyżkę w sprzedaży, gdy w powietrzu unosił się jakiś nieskomplikowany zapach.

Naukowcy twierdzą, że łatwiej przetwarzany zapach, skłania umysł klienta do skupienia się na .

Przez 18 dni naukowcy obserwowali ponad 400 klientów sklepu z dekoracjami domu w Sankt Gallen wypełniając powietrze prostym zapachem (pomarańczowym), bardziej złożoną wonią (pomarańczowo-bazyliowym z domieszką zielonej herbaty) lub nie stosując żadnego aromatu.

Uczeni zauważyli, że jedna ze stuosobowych grup wydała średnio 20% więcej niż pozostałe kupując po prostu więcej rzeczy. Klienci ci nabywali artykuły przy prostym aromacie.

W serii innych eksperymentów poproszono studentów o rozwiązywanie określonych zadań przy danym zapachu. Uczestnicy rozwiązali więcej zadań i w krótszym czasie, gdy w powietrzu unosił się prosty zapach w porównaniu do sytuacji, w której zastosowano bardziej skomplikowaną woń lub nie użyto żadnego aromatu.

Prosty zapach, jak mówią naukowcy, przyczynił się do płynności w przetwarzaniu informacji potrzebnych do rozwiązania zadań.

Zapach ma znaczenie dla sposobu funkcjonowania mózgu, mimo że często nie mamy tego świadomości. Ważnym jest więc zachowanie lepszej czujności co do atmosfery panującej w sklepach podczas przedświątecznej gorączki zakupów, radzą uczeni.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X