Strona głównaStyl życiaCo zrobić z wrakiem tupolewa?

Co zrobić z wrakiem tupolewa?

Większość Polaków optuje za tym, by wrak prezydenckiego tupolewa, który się rozbił pod Smoleńskiem, jeśli Rosjanie go nam zwrócą, w jakiś sposób zachować, na przykład jako element pomnika ofiar katastrofy czy też jako pamiątkę w muzeum, np. Muzeum Wojska Polskiego. Jednak największa grupa badanych jest zdania, że wrak samolotu trzeba zachować jako dowód rzeczowy dla ewentualnych przyszłych badań – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Nieco ponad jedna piąta opowiada się za tym, by ten rozdział naszej najnowszej historii ostatecznie zamknąć i postępować z wrakiem Tu-154 tak, jak się postępuje z wrakami innych samolotów, które uległy wypadkom – po wykonaniu wszystkich koniecznych badań w taki lub inny sposób zutylizować.
Co zrobić z wrakiem tupolewa? [fot. Raport końcowy w sprawie katastrofy TU-154M Nr 101] Większość badanych nie chciałaby, żeby został po prostu zniszczony, zutylizowany czy też zakopany w ziemi. Nieco ponad jedna piąta (22%) opowiada się za tym, żeby wrak przetopić i odzyskać z niego cenne materiały, co dwudziesty respondent (5%) byłby za tym, by go po prostu zakopać w ziemi.

Pomnik albo dowód

Największa grupa ankietowanych (30%) opowiada się za tym, by wrak zachować w obecnej postaci jako dowód rzeczowy, prawdopodobnie w przekonaniu, że mógłby być jeszcze wykorzystany w przyszłości, po pojawieniu się doskonalszych metod badawczych. Niewiele mniejszy odsetek badanych (28%) jest za tym, by wrak lub przynajmniej znaczącą jego część wykorzystać jako element przyszłego pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Porównywalna grupa respondentów (27%) optuje za tym, by wrak tupolewa umieścić w jakimś muzeum, np. Muzeum Wojska Polskiego. Inne rozwiązania wybierano już stosunkowo rzadziej – 8% ankietowanych uważa, że wrak samolotu powinien zostać umieszczony w miejscu o charakterze sakralnym, np. obok jakiegoś kościoła albo w utworzonym specjalnie w tym celu mauzoleum pamięci. Tyle samo badanych (8%) chciałoby, żeby wrak podzielić na części i wykorzystać jako pamiątki lub relikwie dla rodzin ofiar. Wśród odpowiedzi „zrobić coś innego” formułowanych samodzielnie przez respondentów najczęstszy był postulat, by w ogóle nie sprowadzać go do Polski.

Opinie polityką pisane

Zwolennicy PiS chcieliby przede wszystkim zachować wrak jako dowód rzeczowy dla ewentualnych przyszłych badań (48%), w dalszej kolejności opowiadają się za tym, by umieścić go w muzeum lub wykorzystać jako element pomnika (odpowiednio: 32% i 31%). Za utylizacją wraku optuje tylko 6% sympatyków PiS. Z kolei wyborcy PO równie często są zdania, że trzeba zachować zniszczony samolot jako dowód rzeczowy, co uważają, że powinno się go wykorzystać jako element pomnika ofiar (po 31%). Niewiele mniejsza grupa (28%) sądzi, że wrak samolotu należałoby umieścić w muzeum. Największa różnica w opiniach elektoratów dotyczy zniszczenia wraku – wśród sympatyków PO prawie jedna trzecia (29%) opowiada się za tym, by wrak tupolewa potraktować bez sentymentów i po dokonaniu niezbędnych badań po prostu zutylizować. Tego rodzaju rozwiązanie najbardziej odpowiada wyborcom SLD (35%).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:27:20, 06-04-2013 prymusek1949

    Pszetopić na złotówki.
  • 08:30:04, 06-04-2013 prymusek1949

    Cytat:
    prymusek1949
    Pszetopić na złotówki.
    będą szanowane i coś warte.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy