Europejczycy piją więcej alkoholu niż ludzie w jakiejkolwiek innej części świata - równowartość 12,5 litra czystego alkoholu rocznie lub prawie trzy lampki wina dziennie, czytamy w sprawozdaniu Światowej Organizacji Zdrowia oraz Komisji Europejskiej.
![Europejczycy piją najwięcej alkoholu na świecie [© Africa Studio - Fotolia.com] Europejczycy piją najwięcej alkoholu na świecie](http://www.senior.pl/Europejczycy-pija-najwi-cej-alkoholu-na-swiecie_leadimg77ee4759b4f89bee74d19b3ce3a8ce0b.jpg?1341356106)
Niechlubny tytuł najostrzej pijących na świecie należy do mieszkańców Unii Europejskiej, ponieważ przeciętna ilość wypijanego przez nich
alkoholu jest dwukrotnie wyższa od średniej światowej. Niemniej jednak poziom i częstotliwość konsumpcji alkoholu różni się w zależności od regionów UE.
Jak powiedziała Zsuzsanna Jakab, dyrektor regionalny WHO na Europę, to do mieszkańców Starego Kontynentu należy wątpliwy zaszczyt rekordowego spożycia alkoholu w skali globalnej i to oni w najwyższym stopniu cierpią z powodu konsekwencji zdrowotnych wywołanych ponadmiarowym spożyciem napojów wyskokowych.
Środkowo-Wschodnia Europa najbardziej pijanaNajintensywniej pijący to mieszkańcy Europie Środkowo-Wschodniej i Wschodniej - jeden dorosły rezydent tych regionów konsumuje 14,5 litra czystego alkoholu rocznie, zaś obywatele Środkowo-Zachodniej i Zachodniej Europy - 12,4 litrów, a mieszkańcy Europy Południowej 11.2 litrów. Skandynawowie wypijają 10,4 litrów alkoholu rocznie.
Inny obraz wyłania się, gdy analizowane dane dotyczą tzw. spożycia niebezpiecznego, takie jak picie poza posiłkami, picie w miejscach publicznych, a także niekontrolowane picie, tj. upijanie się. W tym kontekście kraje skandynawskie wypadają kiepsko - wynik niebezpiecznego picia wynosi dla tu 2,8, gdzie 1 jest najmniej szkodliwym sposobem spożycia alkoholu, a 5 najbardziej szkodliwym. Gorzej od Skandynawów wypadają jedynie mieszkańcy Środkowo-Wschodniej i Wschodniej Europy z wynikiem 2.9.
Środkowo-Zachodnia i Zachodnia Europa oraz Południowa Europa uzyskała wynik niebezpiecznego picia na poziomie 1,5 i 1,1 odpowiednio.
Alkohol a chorobyW raporcie czytamy, że istnieje ponad 40 zaburzeń i chorób związanych z alkoholem, w tym:
uzależnienie od alkoholu,
choroby wątroby, spowodowane alkoholem przewlekłe zapalenie trzustki, zatrucie alkoholem i płodowy zespół alkoholowy.
Wymienia się również wiele problemów, do których powstania przyczynia się alkohol, są to m. in. wypadki drogowe, jak również choroby takie jak rak i choroby serca.
Raport ujawnia, że prawie 12% wszystkich zgonów w Unii Europejskiej w 2004 roku wśród osób w wieku 15-64 lat było spowodowanych przez alkohol. Nieco ponad 3% śmierci stanowiło skutek działań wywołanych alkoholem wypitym przez innych.
Alkohol zabija miliony ludziNa całym świecie około 2,5 miliona ludzi umiera co roku w wyniku szkodliwego wpływu alkoholu. Jak wynika z danych WHO, liczba ta stanowi około 3,8 procent wszystkich zgonów.
Kroki zmierzające do ograniczenia spożywania alkoholu powinny stanowić jeden z głównych celów polityki zdrowia publicznego, aby zmniejszyć obciążenie chorobami przewlekłymi, które zabijają 36 milionów ludzi rocznie na całym świecie.