Właściciele zwierząt bardzo przeżywają ich śmierć i jest to szczególnie trudna żałoba, ponieważ często przemilczana przed rodziną czy przyjaciółmi w obawie przed jej negatywnymi ocenami.
Jak wynika z badań, posiadcze psów i kotów często uważają tych milusińskich za równie ważnych, jak członkowie ich najbliższej rodziny. Nic więc dziwnego, że śmierć zwierzęcia jest dla nich bardzo trudnym doświadczeniem. W dużej mierze przypomina
utratę kogoś bliskiego, choć ta prawda nie zawsze jest akceptowana przez innych.
Domowy zwierzak to prawdziwy dar, który może zmienić życie i przynieść wiele radości. Uczy odpowiedzialności, cierpliwości, uprzejmości, dyscypliny, zabawy i bezwarunkowej miłości. I nie zmienia tego obgryzanie przez psa kanapy czy zrzucanie przez kota zdjęć z komody.
Doświadczenie śmierci czworonoga jest podobne do tego, z jakim zmaga się ktoś po odejściu bliskiego człowieka. Bywa nawet trudniejsze, bo koflikty między ludźmi tworzą pewien dystans emocjonalny, a ze zwierzętami domowymi nie wchodzi się w takie spory. Zwierzaki są całkowicie od nas zależne i szybko wybaczamy im to, że bywają nieznośne, czy zniszczą drogie buty.
Etapy przechodzenia
żałoby w przypadku odejścia czworonoga nie są odmienne od
żalu po stracie innego człowieka. Jak sobie poradzić z tym doświadczeniem, radzi American Veterinary Medical Association:
Zmierz się z rzeczywistością śmierci
Przyznanie się do poniesienia straty, czyli uznanie tego, co się stało za rzeczywistość może zająć tygodnie lub miesiące i trzeba do tego dojść w odpowiednim dla siebie czasie. Bądź dla siebie dobry/dobra, przygotowując się do nowej rzeczywistości, czyli życia bez ukochanego zwierzaka. Tak jak zbudowanie relacji zajęło trochę czasu, przyzwyczajenie się do nowego status quo też go wymaga.
Pozwol sobie na ból
Doświadczanie silnych emocjonalnie myśli i uczuć jest trudne, ale ważne i potrzebne. Cały proces żałoby może być zdrowszy, jeśli przepracujesz te emocje, a nie zaczniesz ich ignorować czy starać się je oddalać.
Wspomnienia sprawiają, że są z nami ci, którzy odeszli
Pamięć sprawia, że twoje zwierzęta żyją w tobie. Przywoływanie wspomnień, zarówno szczęśliwych, jak i smutnych, może być powolnym i bolesnym procesem, który postępuje małymi krokami.
Dostosuj swoją tożsamość
Część tego, kim jesteś, może dotyczyć posiadania zwierzęcia. Inni również mogą myśleć o tobie w odniesieniu do twojego czworonoga. Możesz być „tym, który zawsze chodził po osiedlu z wielkim czarnym
psem" lub „znajomym, którego kot zawsze skakał na kolana".
Pytaj o sens
Kiedy umiera pies lub kot, naturalne jest kwestionowanie znaczenia i sensu posiadania zwierząt. Zaakceptowanie tych wątpliwości to kolejna rzecz, której musisz dokonać podczas swojej żałoby. Ważne jest świadome ich zadawanie, a nie znalezienie konkretnych odpowiedzi.
Szukaj wsparcia
Nie musisz być sam/a ze swoją żałobą, miłość i wsparcie innych pomaga osłabić, a wreszcie pozbyć się bólu i żalu. Rozmowa z innymi ludźmi, ktorzy kiedyś stracili zwierzę, może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z własą stratą.
Na podstawie:
Coping with the loss of a pet