Strona głównaStyl życiaSzczęście w zasięgu seniorów - trzeba tylko porzucić żal...

Szczęście w zasięgu seniorów - trzeba tylko porzucić żal...

Żałujesz przeszłych zdarzeń i decyzji? Daj sobie spokój, pozwól odejść resentymentom, w przeciwnym razie możesz spodziewać się smutnej i nieszczęśliwej starości...
Szczęście w zasięgu seniorów - trzeba tylko porzucić żal... Niemieccy naukowcy twierdzą, że żal naturalnie osłabia się wraz z wiekiem, ponieważ staramy się wykorzystać czas, który nam został. Skoro nie będzie zbyt wielu okazji do kolejnych szans, nie ma sensu się nadmiernie przejmować... Młodzi ludzie czują się o wiele bardziej dotknięci porażką, bowiem z perspektywy ewolucyjnej ważniejsze jest uczenie się, aby nie powtarzać swoich błędów.

Uczeni odkryli, że starsi ludzie, którzy nauczyli się tłumić resentymenty najbardziej efektywnie, są mniej zestresowani i lepiej kontrolują inne . Nauka pozbycia się żalów może być mechanizmem przetrwania i umożliwia szczęśliwą starość.

W ramach badań przeprowadzono skanowanie mózgu trzech grup - osób młodych (średnia wieku - 25 lat), zdrowych osób starszych i osób starszych z (w średnim wieku 66 lat).

Uczestnikom zaproponowano grę polegającą na losowaniu z pudełek kart, z których część oznaczała wygraną pieniężną, część zaś przedstawiała „złowrogą" postać implikującą utratę zgromadzonych dotychczas pieniędzy. Uczestnik w dowolnym momencie gry mógł zrezygnować z dalszego losowania.

Po zakończeniu zabawy graczom pokazano jak długo mogliby jeszcze kontynuować grę bez starty.

Odkryto, że osoby młodsze i cierpiące na depresję osoby starsze były bardziej skłonne do podejmowania większego ryzyka w kolejnych rundach.

Zachowanie zdrowych ludzi starszych nie zmieniło się znacząco po tym, jak każda z dwudziestoosobowych grup zagrała 80 rund.

Skany mózgu ujawniły aktywność prążkowia brzusznego, części, która bierze udział w poczuciu żalu i przedniej kory zakrętu obręczy, gdzie regulowane są emocje. Wykazały, że ludzie młodzi i starsi cierpiący na depresję doświadczali przygnębienia na podobnym poziomie.

U zdrowych seniorów zanotowano odmienny wzorzec aktywności mózgu - wnioskując, że doświadczają mniejszego żalu i bardziej efektywnie regulują swoje emocje. Ich tętno było wolniejsze, a testy konduktancji skóry ujawniły, że organizm zdrowych starszych uczestników produkował mniejsze ilości potu, co wskazywało na mniejsze odczuwanie stresu niż pozostali.

Jak uważają uczeni, zdrowi starsi ludzie dysponują, często nieświadomie, pewnymi umysłowymi strategiami uspokajania się. To zaś jest bardzo pomocne w utrzymaniu zdrowia mentalnego.

Zarządzanie emocjonalnością okazuje się łatwiejsze w starszym wieku. , mówią autorzy badań, są ci, którzy korzystają ze zdolności osłabiania awersji i skupiają się na tym, co niesie teraźniejszość nie rozpamiętując niepowodzeń i przykrych sytuacji.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy