Strona głównaStyl życiaOptymiści żyją dłużej - nowe dowody

Optymiści żyją dłużej - nowe dowody

Badania łączą optymizm z dłuższym życiem.
Optymiści żyją dłużej - nowe dowody
Osoby charakteryzujące się silniejszym mają większe szanse na dłuższe życie i osiągnięcie „wyjątkowej długowieczności", czyli dożycia co najmniej 85-tych urodzin.

Optymizm dotyczy ogólnego oczekiwania, że wydarzy się coś dobrego, lub wiary w to, że przyszłość będzie pomyślna, ponieważ możemy na nią wpływać.

Zidentyfikowano wiele czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo chorób i przedwczesnej śmierci, ale znacznie mniej wiadomo na temat pozytywnych aspektów psychospołecznych, które mogą sprzyjać zdrowemu .

W badaniu wzięło udział ponad 70 tysięcy ludzi, którzy wypełnili ankietę na temat poziomu optymizmu, a także ogólnego stanu zdrowia i nawyków zdrowotnych, takich jak dieta, i spożywanie alkoholu. Uczestniczki badania monitorowano przez dekadę, uczestników (których było znacznie mniej) - przez 30 lat.

Kiedy porównano poszczególne osoby na podstawie wykazywanego przez nie poziomu optymizmu, okazało się, że najbardziej optymistyczni mężczyźni i kobiety odznaczali się średnio od 11 do 15 procent dłuższą żywotnością i mieli o 50-70 procent większe szanse na dożycie 85 lat w porównaniu do osób z grupy najmniej optymistycznej.

Wyniki pozostały w mocy po uwzględnieniu wieku, czynników demograficznych, takich jak poziom wykształcenia, choroby przewlekłe, depresja, a także zachowań zdrowotnych, w tym spożywania alkoholu, aktywności fizycznej, sposobu odżywiania się i częstotliwości wizyt u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

- Testy sugerują, że optymizm jest jedną z takich cech psychospołecznych, która potencjalnie może przedłużyć życie człowieka. Co ciekawe, cechę tę można modyfikować przy użyciu stosunkowo prostych technik lub terapii - zauważa Lewina Lee, współautorka badań.

Nie jest jasne, w jaki sposób optymizm pomaga ludziom osiągnąć dłuższe życie.

- Niektóre badania sugerują, że bardziej optymistyczni ludzie mogą być lepiej regulować emocje i zachowanie, a także skuteczniej dystansować się od stresorów i trudności - stwierdza Laura Kubzansky, współautorka analiz.

Autorzy uważają również, że bardziej optymistyczni ludzie mają zwykle zdrowsze nawyki, takie jak częstsze angażowanie się w ćwiczenia i niższe prawdopodobieństwo palenia papierosów, co może sprzyjać dłuższemu życiu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy