Strona głównaStyl życiaLudzie starsi mają większą stabilność emocjonalną i poczucie szczęścia

Ludzie starsi mają większą stabilność emocjonalną i poczucie szczęścia

Kiedy się starzejemy, stajemy się bardziej stabilni emocjonalnie. A to przekłada się na dłuższe, bardziej produktywne życie, które daje więcej korzyści niż problemów, mówią eksperci.
Ludzie starsi mają większą stabilność emocjonalną i poczucie szczęścia
- Wraz z wiekiem ludzie stają się bardziej zrównoważeni emocjonalnie i lepiej potrafimy rozwiązywać problemy o charakterze emocjonalnym - mówi , profesor psychologii ze Stanford Center on Longevity.

- Rosnąca liczba starszych ludzi to grupa, która potrafi dogadać się z innymi. Są bardziej troskliwi i współczujący, a to może prowadzić do bardziej stabilnego społeczeństwa - uważa prof. Carstensen.

Psychologowie przez ponad dekadę monitorowali samopoczucie niemal dwustu Amerykanów w wieku 18-94 lata.

Uczestnicy badania co pięć lat przez tydzień nosili pagery i musieli natychmiast odpowiadać na serię pytań za każdym razem, gdy urządzenie zawibrowało.

Okresowe serie pytań miały na celu sprawdzenie, na ile badani czuli się , usatysfakcjonowani i swobodni w danym momencie.

Eksperci chcieli dowidzieć się, czy dzisiejsi seniorzy, którzy mówią, że są szczęśliwi, zawdzięczają to epoce społeczno-ekonomicznej, która predysponuje ich do dobrostanu. Czy też może większość ludzi - niezależnie od tego, czy urodzili się i wychowali w czasach rozkwitu, czy kryzysu - ma w sobie to coś, że dożywa starszych lat z uśmiechem?

- Nasze ustalenia sugerują, że nie ma znaczenia, kiedy się urodziłeś/aś. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie stają się szczęśliwsi wraz ze starzeniem się - mówi prof. Carstensen.

Na przestrzeni lat starsi deklarowali, że w porównaniu z wcześniejszym okresem odczuwali mniej negatywnych emocji, a więcej tych pozytywnych.

Nawet gdy dobre doświadczenia przeważały nad złymi, seniorzy byli skłonni częściej niż młodsi uczestnicy badania zgłaszać mieszankę pozytywnych i negatywnych .

- Wraz z wiekiem ludzie są coraz bardziej świadomi swojej śmiertelności. Kiedy więc widzą lub doświadczają przyjemnych chwil, często wiąże się to ze świadomością, że życie jest kruche i dobiegnie końca. Ale to dobrze. To sygnał silnego zdrowia emocjonalnego i równowagi - wyjaśnia prof. Carstensen.

Zmiany zachodzące u osób starszych prof. Carstensen przypisuje teorii „selektywności społeczno-emocjonalnej", według której ludzie inwestują w to, co dla nich najważniejsze kiedy mają świadomość, że ich czas jest ograniczony.

Podczas gdy nastolatki i młodsi dorośli doświadczają większej frustracji, i rozczarowania z powodu takich rzeczy, jak wyniki testów, cele zawodowe i znalezienie bratniej duszy, starsi zazwyczaj godzą się z życiowymi osiągnięciami i niepowodzeniami.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy