21-02-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Osoby, które postrzegają stresujące sytuacje jako zagrożenie, są bardziej narażone na problemy zdrowotne i kiepskie samopoczucie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, niż ci, którzy uznają takie sytuacje za wyzwanie.
Eksperci ocenili poziom stresu, stanu zdrowia i dobrego samopoczucia u kilkuset sportowców. Według nich wyniki odnoszą się w równym stopniu do wszystkich pozostałych ludzi.
- Odkryliśmy związek między złym stanem i fizycznego a sposobem, w jaki dana osoba zazwyczaj postrzega stresujące sytuacje - mówi dr Lee Moore z Uniwersytetu w Bath.
- Im bardziej oceniasz jako wyzwanie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będziesz cieszyć się dobrym zdrowiem i wyższym dobrostanem niż inni - dodaje dr Moore.
Negatywne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia wynikające z postrzegania stresujących sytuacji jako zagrożenia obejmują zwiększone ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja, a także naraża na choroby fizyczne, takie jak przeziębienie i grypa, jak również wiąże się z obniżonym poziomem . Wszystko to prawdopodobnie wynika z ciągłego poczucia przytłoczenia lub osłabionego .
Osoby, które które mają tendencję do postrzegania stresujących sytuacji jako zagrożenia, można uczyć strategii radzenia sobie, co pomoże tym ludziom postrzegać sytuacje tego rodzaju bardziej przychylnie - jako wyzwanie, a nie zagrożenie - co z kolei może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie w kolejnych latach.
- Od 15 lat badacze spekulują, że u ludzi, którzy zwykle nie mają zasobów, aby poradzić sobie w stresujących sytuacjach, zdrowie jest zagrożone, teraz jednak ta teoria została właściwie przetestowana, co pokazało związek między podejściem do stresu a stanem zdrowia - podkreśla dr Dr Rachel Arnold, współautorka badań.
Jak wskazuje dr Moore, dana osoba zazwyczaj ocenia stresujące wydarzenie na dwa sposoby: albo postrzega ją jako zagrożenie przekraczające jej możliwości poradzenia sobie, co skutkuje słabymi wynikami (na przykład w sporcie) i kłopotami ze zdrowiem, albo traktuje taka sytuację jak wyzwanie, które pomaga się rozwijać, co daje dobre efekty treningów i poprawia stan zdrowia.
- Większość ludzi będzie się wahać w sposobie oceny sytuacji, w zależności od jej szczegółów, jednak niektórzy znacznie częściej oceniają wszystkie stresujące okoliczności jako zagrożenie, a okazuje się, że ta tendencja ma związek z gorszym zdrowiem i samopoczuciem - podkreśla dr Moore.
Na podstawie: