Strona głównaStyl życiaZielone przestrzenie w miastach poprawiają nasz dobrostan

Zielone przestrzenie w miastach poprawiają nasz dobrostan

Zielone przestrzenie przyczyniają się do dobrego samopoczucia mieszkańców miast. Z badań wynika, że parki mają istotny wpływ na dobrostan ludzi, niezależnie od ich przynależności do klasy społecznej, i że nie można parków zastąpić innymi miejscami spotkań ludzi, np. centrami handlowymi. Zamknięcie takich obszarów - jak podczas pandemii Covid-19 - pogłębia nierówności w poziomie dobrostanu.
Zielone przestrzenie w miastach poprawiają nasz dobrostan [fot. BÙI VÃN HỒNG PHÚC from Pixabay]
Parki publiczne to m. in.: przestrzeń pozbawiona obowiązków domowych, miejsce kultywowania przyjaźni, miejsce, w którym można doświadczyć poczucia wolności, możliwość przebywania wśród drzew, sposób na bycie częścią grupy, a nawet miejsca prowadzenia niewielkich „biznesów". Parki publiczne to wszystko to i o wiele więcej, jeśli wierzyć mieszkańcom czterech azjatyckich wielkich miast - Ćennaj, Singapuru, Manili i Szanghaju - z którymi przeprowadzono wywiady.

Dowiadujemy się, że przynoszą znacznie więcej niż tylko korzyści dla różnorodności biologicznej i zdrowia: zaspokajają także wiele innych potrzeb człowieka, ułatwiając uzyskanie dobrostanu.

- Istnieje wiele teorii próbujących zdefiniować człowieka - mówi prof. Marlyne Sahakian z Uniwersytetu w Genewie. - Zamiast używać subiektywnych pojęć, takich jak szczęście, wykorzystaliśmy listę dziewięciu potrzeb, opracowaną niedawno przez kolegów z Uniwersytetu w Bazylei. Dotyczą one tego, co można zaoferować społeczeństwu za pośrednictwem sektora publicznego. Ta lista jest wynikiem analizy literatury naukowej i została potwierdzona wśród ludności szwajcarskiej oraz przez panele ekspertów - dodaje prof. Sahakian.

Dziewięć głównych potrzeb

Lista składa się z następujących pozycji:

  1. dostępność towarów zaspokajających potrzeby życiowe;
  2. przekształcenie własnego wyobrażenia o życiu codziennym w rzeczywistość;
  3. życie w przyjemnym otoczeniu;
  4. rozwój osobisty;
  5. samostanowienie;
  6. wykonywanie czynności, które się ceni;
  7. bycie częścią społeczności;
  8. udział w decyzjach dotyczących przyszłości społeczeństwa;
  9. bycie chronionym przez społeczeństwo.

Uwzględniając te punkty, badacze udali się do czterech azjatyckich miast i zapytali mieszkańców o to, jak korzystają z parków publicznych i jakie korzyści z nich czerpią.

Analiza odpowiedzi pokazała, że zwykli ludzie mogą ocenić swój dobrostan na podstawie wymienionych potrzeb, dokonując rozróżnienia między tym, czego potrzebują i tym, czego chcą.

- To sugeruje, że zaspokojenie potrzeb ludzkich jest zadaniem społecznym - mówi profesor Sahakian. - Ma to konsekwencje dla planowania przestrzennego miasta, którego celem jest zapewnienie każdemu trwałego dobrobytu na dzisiaj i jutro. Zwłaszcza w miastach Azji Południowej parki, które oferują naturalnie chłodny, zacieniony mikroklimat, stanowią cenną alternatywę dla innych przestrzeni rekreacyjnych, takich jak klimatyzowane centra handlowe.

Włączenie zamiast wykluczenia

Badania wykazały również, że użytkowanie terenów zielonych w pewnym stopniu zaspokaja wszystkie chronione potrzeby.
Trzy punkty (3, 4 i 7) uzyskały jednak wynik znacznie wyższy niż pozostałe.

- Chodzenie do to aktywność społeczna, która wymaga czegoś więcej niż tylko zielonej przestrzeni - przekonuje profesor Sahakian. - Ludzie robią w parkach różne rzeczy, aby zaspokoić wymienione potrzeby, np. ćwiczą, rozmawiają z innymi ludźmi, czytają książkę, spotykają się w grupach, uczą o różnorodności biologicznej. Są to przestrzenie bardzo inkluzywne, do których każdy ma łatwy dostęp, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się w centrach handlowych, gdzie może panować dość silna forma segregacji społecznej. W bezpośrednim kontekście post-COVID-19 tym ważniejsze jest utrzymanie infrastruktury parków (punktów dostępu do wody, toalet, ścieżek, itp.) i zapewnienie dostępu, aby mogły one w dalszym ciągu spełniać oczekiwania wszystkich - dodaje.

Na podstawie:

Tłum. i oprac. dr Joanna Papiernik,
Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy