Strona głównaStyl życiaSzczęścia można się nauczyć - trzeba po prostu wypracować kilka nawyków

Szczęścia można się nauczyć - trzeba po prostu wypracować kilka nawyków

Możemy nauczyć się być szczęśliwi, ale trwałe korzyści osiągniemy jedynie, jeśli będziemy ćwiczyć.
Szczęścia można się nauczyć
Zespół odpowiedzialny za kurs „Nauka o szczęściu" na Uniwersytecie w Bristolu odkrył już, że przekazywanie informacji o najnowszych badaniach naukowych na temat powoduje wyraźną poprawę samopoczucia.

Okazało się jednak, że ta poprawa samopoczucia jest krótkotrwała, chyba że poparte dowodami nawyki wyuczone na kursie, takie jak praktykowanie , aktywność fizyczna, czy prowadzenie dziennika, będą powtarzane w dłuższej perspektywie.

- To jak pójście na siłownię - nie możemy oczekiwać, że zrobimy jeden trening i będziemy w dobrej formie na zawsze. Podobnie jak w przypadku zdrowia fizycznego, musimy stale pracować nad swoim zdrowiem psychicznym, w przeciwnym razie poprawa będzie tymczasowa - mówi prof. Bruce Hood, współautor badań.

Rozpoczęty w 2018 roku kurs „Science of Happiness" („Nauka dotycząca szczęścia") nie wymagał egzaminów i miał nauczyć tego, co według najnowszych, recenzowanych badań z psychologii i neuronauki, naprawdę nas uszczęśliwia.

Osoby, które wzięły udział w kursie, zgłosili poprawę poczucia szczęścia o 10-15 procent. Jednak tylko ci, którzy kontynuowali wdrażanie wiedzy zawartej na kursie, podczas ponownego badania dwa lata później potwierdzili poprawę .

- Badanie pokazuje, że samo ukończenie kursu - czy to programu ćwiczeń, medytacji, czy wiedzy o szczęściu opartej na dowodach naukowych - to dopiero początek: musisz regularnie wykorzystywać to, czego się nauczysz - wyjaśnia prof. Hood.

- Większość tego, czego uczymy, dotyczy pozytywnych interwencji psychologicznych, które odwracają twoją uwagę od siebie poprzez pomaganie innym, przebywanie z przyjaciółmi, praktykowanie wdzięczności lub medytację. To przeciwieństwo popularnej doktryny „samoopieki", ale duża ilość testów pokazała, że „wyjście z naszych własnych głów" pomaga nam uciec od negatywnych rozmyślań, które mogą być przyczyną wielu problemów ze zdrowiem psychicznym - wyjaśnia prof. Hood.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy