Strona głównaStyl życiaTVP czy TVN: decyduje karta wyborcza

TVP czy TVN: decyduje karta wyborcza

Powiedz mi, który program informacyjny najchętniej oglądasz, a powiem ci, kim jesteś – tak mogłaby brzmieć jedna z modyfikacji popularnego powiedzenia. Zwolennicy partii stanowiących dziś główne strony sporu politycznego w Polsce w większości polegają na odmiennych źródłach informacji. Wyborcy PiS wybierają przede wszystkim programy TVP1 i TVP Info, podczas gdy dla zwolenników PO i Nowoczesnej głównym źródłem codziennych informacji są programy TVN i TVN24 – to wnioski z badania przeprowadzonego przez CBOS.
TVP czy TVN: decyduje karta wyborcza [fot. collage Senior.pl] TVP

Z programów TVP1 częściej niż przeciętnie czerpią informacje ludzie starsi, w wieku 65 lat i więcej (34%), mieszkańcy wsi (30%), osoby z wykształceniem podstawowym (32%) i zasadniczym zawodowym (28%) oraz źle oceniający warunki materialne swojego gospodarstwa domowego (30%). Ponadprzeciętnie często są to emeryci (33%) i rolnicy (31%). Programy informacyjne pierwszego kanału szczególnie popularne wśród osób najbardziej religijnych – kilka razy w tygodniu uczestniczących w praktykach religijnych (38%), w mniejszym stopniu także wśród praktykujących raz w tygodniu (30%). Częściej niż przeciętnie wskazują na nie jako na najważniejsze źródło wiedzy o wydarzeniach krajowych i zagranicznych badani deklarujący prawicowe poglądy polityczne (31%).

Programy TVP2 są w podobnym stopniu wskazywane jako źródło bieżących informacji w niemal wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych.

Programy TVP Info są w zbliżonym stopniu wskazywane jako źródło codziennych informacji w niemal wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Częściej niż przeciętnie wybierają je jednak osoby deklarujące bardzo duże zainteresowanie polityką (14%) i ankietowani identyfikujący się z prawicą (15%).

TVN i Polsat

Fakty i inne programy TVN (bez TVN24) częściej jako główne źródło codziennych informacji wymieniają kobiety (26%) niż mężczyźni (19%). Nieco częściej niż przeciętnie stanowią też źródło wiedzy o wydarzeniach w kraju i na świecie dla osób w wieku 25–44 lata (28%). W grupach społecznych i zawodowych na programy informacyjne TVN stosunkowo często wskazują pracownicy usług i bezrobotni (po 31%). Programy TVN nieznacznie częściej niż przeciętnie wybierają osoby praktykujące nieregularnie, 1–2 razy w miesiącu (28%), sporadycznie lub niepraktykujący w ogóle (po 26%) oraz osoby deklarujące lewicowe poglądy polityczne (28%).

Z programów TVN24 stosunkowo najczęściej czerpią wiedzę mieszkańcy największych miast (23%), badani z wykształceniem wyższym (24%), osoby dobrze sytuowane, o miesięcznych dochodach per capita 2000 zł i więcej (27%). W grupach społeczno-zawodowych są to przede wszystkim: kadra kierownicza i specjaliści (26%) oraz właściciele firm (22%). TVN24 ma szczególnie dużo widzów wśród osób nieuczestniczących w praktykach religijnych (dla 28% z nich programy tej stacji stanowią główne źródło codziennych informacji) oraz wśród badanych identyfikujących się z lewicą (31%). Generalnie programy TVN24 jako główne źródło informacji często wybierają osoby ponadprzeciętnie zainteresowane polityką – 31% deklarujących, że uważnie śledzą to, co dzieje się w polityce, i 28% dość uważnie śledzących wydarzenia polityczne.

Wydarzenia Polsatu jako główne źródło informacji nieco częściej niż przeciętnie wskazują mieszkańcy wsi (14%) i małych miast (15%), osoby źle sytuowane: o miesięcznych dochodach per capita poniżej 650 zł (17%), źle oceniające swoje warunki materialne (15%). Stosunkowo często jest to średni personel, technicy, również robotnicy, rolnicy, gospodynie domowe (po 15%), renciści (16%) i bezrobotni (14%). Minimalnie częściej niż przeciętnie serwisy informacyjne Polsatu wybierają osoby niemające określonych poglądów politycznych (14%).
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy