Dziś przypada pierwszy dzień Wielkiego Postu w kalendarzu chrześcijan zachodnich.
![Zaczyna się Wielki Post - Środa Popielcowa [© zatletic - Fotolia.com] Zaczyna się Wielki Post - Środa Popielcowa [© zatletic - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Zaczyna-sie-Wielki-Post-Sroda-Popielcowa_img4d76bca8d5252.jpg)
Początek Wielkiego Postu najwcześniej może przypaść na 4 lutego, najpóźniej - 10 marca. W tym roku
Środa Popielcowa wypada w kościołach 17 lutego. Wierni Kościołów wschodnich (prawosławni i grekokatolicy) okres Wielkiego Postu rozpoczynają 15 marca. W tym roku będą oni obchodzić
Wielkanoc 2 maja.
Dzien ten wywodzi swoją nazwę od praktyki posypywania głowy popiołem, która ma przypominać o śmiertelności człowieka i oznacza żałobę oraz pokutę. Do tego celu zazwyczaj wykorzystywany jest się popiół zebrany po spalenia palm
Niedzielę Palmową roku ubiegłego.
Posypywanie się popiołem ma długą tradycję, w starożytności stanowiło sposób wyrażania żal za grzechy m.in. w starożytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji. W liturgii pojawił się on w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. Obecnie jest on obyczajem nie tylko katolickim - praktykuje go także wiele kościołów protestanckich.
W Środę Popielcową w Kościele Rzymskokatolickim obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych natomiast obowiązku uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej.
Wielki Post w tradycji chrześcijańskiej to czas pokuty i umartwienia. Wiele osób podejmuje wówczas zobowiazania o rezygnacji z różnych przyjemności - alkoholu, słodyczy, rozrtywek etc. „Tam, gdzie jest miejsce na rezygnację, jest miejsce na coś nowego” - to hasło pod którym już po raz kolejny swoich wietrnych zachęca do takich praktyk Kościół Ewangelicko-Augsburski.
- Chodzi o odkrycie i przekonanie siebie kto lub co wyznacza rytm mojego życia. Dlatego też rezygnując z czegoś powstaje miejsce na nowe… na czas z Bogiem. Pomyśl o tym, gdy Twoje postanowienie okaże się dla Ciebie trudne. – wyjaśnia ks. dr Grzegorz Giemza, dyrektor Centrum Misji i Ewangelizacji.