Strona g³ównaStyl ¿ycia15 lat w Unii Europejskiej. Jakie korzy¶ci da³o nam cz³onkostwo w UE

15 lat w Unii Europejskiej. Jakie korzy¶ci da³o nam cz³onkostwo w UE

15 lat cz³onkostwa Polski w UE otworzy³o przed Polsk± i Polakami ogrom mo¿liwo¶ci. Rozwój infrastrukturalny polskich miast i miasteczek, swoboda podró¿owania, kszta³cenia i pracy w krajach cz³onkowskich, poszanowanie praw cz³owieka czy ochrona ¶rodowiska to tylko niektóre z przywilejów, z których mo¿emy korzystaæ jako obywatele Europy. Polska Fundacja im. Roberta Schumana przygotowa³a zestaw 15 korzy¶ci które wynikaj± z cz³onkostwa w Unii Europejskiej.
15 lat w Unii Europejskiej. Jakie korzy¶ci da³o nam cz³onkostwo w UE [fot. Wioletta - Fotolia.com]
W czerwcu 2003 roku Polacy wziêli udzia³ w referendum decyduj±cym o przyst±pieniu Polski do UE. Na pytanie “Czy wyra¿a Pan/Pani zgodê na przyst±pienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?” 77,45% g³osuj±cych odpowiedzia³o twierdz±co. Rok pó¼niej, 1 maja 2004 roku, na mocy traktatu akcesyjnego z 16 kwietnia 2003 roku, Polska zosta³a oficjalnym cz³onkiem Unii Europejskiej.

Jakie s± korzy¶ci z przyst±pienia Polski do Wspólnoty? Co zawdziêczamy Unii? Prezentujemy zestawienie przygotowane przez Polsk± Fundacjê im. Roberta Schumana.
  1. 70 lat pokoju - od powstania UE na jej terytorium nie by³o ¿adnej wojny.
  2. Brak barier handlowych - wolny i sprawiedliwy handel w obrêbie Wspólnoty.
  3. Unijne programy edukacyjne zapewniaj± mo¿liwo¶æ odbycia studiów, szkoleñ, sta¿u czy wolontariatu w krajach cz³onkowskich i partnerskich w ca³ej Europie.
  4. Europa silna w ¶wiecie. Unia Europejska, obok Chin i Stanów Zjednoczonych, jest jedn± z trzech najwiêkszych ¶wiatowych potêg handlowych.
  5. Infrastruktura - Polacy mog± zobaczyæ pozytywne wp³ywy projektów unijnych niemal¿e na ka¿dym kroku. Modernizacja i rozwój infrastruktury w Polsce doprowadzi³y do gwa³townego rozwoju i szeregu zmian ekonomicznych, spo³ecznych oraz ekologicznych zarówno w sektorze transportu, jak i w ca³ej gospodarce.
  6. Jako¶æ ¿ywno¶ci - na ka¿dym etapie przeprowadzane s± rygorystyczne kontrole, a ¿ywno¶æ spoza UE musi spe³niaæ te same normy co ¿ywno¶æ produkowana na terenie Unii.
  7. Ochrona praw cz³owieka
  8. Ochrona - prawo unijne chroni konsumentów niezale¿nie od tego, w którym kraju cz³onkowskim przebywaj±, a i kiedy chcemy bez obaw o c³o lub dodatkowy podatek.
  9. Ochrona ¶rodowiska - w Polsce jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzia³añ w tym obszarze jest program Natura 2000 - tereny nim objête zajmuj± dzi¶ prawie 1/5 powierzchni l±dowej naszego kraju.
  10. Otwarte granice - przestrzeñ bez granic wewnêtrznych, podró¿e bez ograniczeñ i mo¿liwo¶æ poznawania innych kultur czy zwyczajów.
  11. - zgodnie z warto¶ciami stanowi±cymi fundament Unii, pomoc humanitarna oferowana jest wszystkim, niezale¿nie od ich narodowo¶ci, wyznania, p³ci czy pochodzenia etnicznego.
  12. Rozwój ma³ych i ¶rednich przedsiêbiorstw - Unia Europejska wprowadzi³a szereg programów, takich jak Small Business Act, „Horyzont 2020" oraz COSME, które wspieraj± ma³e i ¶rednie przedsiêbiorstwa.
  13. Równo¶æ p³ci - równouprawnienie kobiet i mê¿czyzn znajduje odzwierciedlenie w wielu unijnych dzia³aniach i przepisach.
  14. Wsparcie rolnictwa - Polska jest obecnie siódmym najwiêkszym eksporterem ¿ywno¶ci w UE.
  15. Wzmocnienie praw zatrudnionych - zgodnie z zasadami jednolitego rynku pañstwa cz³onkowskie konkuruj± ze sob± w sposób uczciwy, bez obni¿ania standardów prawa pracy.
Ca³o¶æ artyku³u na .

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • EWST.pl
  • Umieraæ po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy