Strona głównaStyl życia4 czerwca: Święto Wolności w Polsce i na świecie

4 czerwca: Święto Wolności w Polsce i na świecie

W ramach całorocznych obchodów 25-lecia Wolności w całym kraju odbędą się zorganizowane przez społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, samorządy i instytucje publiczne okolicznościowe imprezy, konferencje, wystawy i inne inicjatywy dla uczczenia jubileuszowego roku. W całej Polsce odbędzie się ok. 200 różnorodnych wydarzeń. W obchody włączyły się środowiska polonijne, ambasady, konsulaty i Instytuty Polskie, które będą aktywnie promować sukces polskiej transformacji w ponad 120 miastach na całym świecie.
Kalendarz wybranych wydarzeń (na podstawie portalu prezydent.pl):

fot. 25 LAT WOLNOŚCI / Prezydent.pl27 maja w Pałacu Prezydenckim Prezydent RP spotka się z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. W czasie uroczystości Prezydent RP wręczy odznaczenia państwowe. Odbędzie się też podsumowanie akcji „Majówka z Polską” oraz wręczone zostaną Nagrody Obywatelskie Prezydenta RP.

28 maja do obiegu wejdzie okolicznościowy znaczek pocztowy wyemitowany przez Pocztę Polską.

29 maja w Pałacu Prezydenckim odbędzie się TEDxWarsawPresidentalPalace pod hasłem „Moje miejsce”. Jest to pierwsza tego typu konferencja w siedzibie głowy państwa. TEDxWarsawPresidentialPalace to interaktywna konferencja, która w całości jest udostępniana za pomocą Internetu. Jej uczestnicy i widzowie mają okazję zapoznać się z szeroką gamą idei wartych upowszechniania i promowania.

30 maja wieczorem w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie (Plac Grzybowski 3/5) Para Prezydencka weźmie udział w koncercie muzyki gospel „Psalmy Wolności”. Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.

1 czerwca w ogrodach Pałacu Prezydenckiego zorganizowany będzie , w którym weźmie udział Para Prezydencka oraz dzieci z różnych placówek opiekuńczych. Wydarzenie dla najmłodszych będzie połączone z promocją książki pt. „Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności” autorstwa Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek. Tego dnia pomiędzy godz. 12:00 a 15:00 Pałac Prezydencki zostanie otwarty dla zwiedzających.

Odbędzie się gala wręczenia Nagrody „Człowiek 25-lecia”, akcji organizowana przez Gazetę Wyborczą i TVN.

2 czerwca w Poznaniu odbędzie się uroczystość nadania parkowi, zlokalizowanemu między Mostem św. Rocha a Mostem Królowej Jadwigi, imienia Tadeusza Mazowieckiego. W parku tym Prezydent RP zasadzi także „Dąb Wolności”.

Tego dnia odbędzie się także Finałowa Gala XII edycji Nagrody Gospodarczej, w czasie której Prezydent RP wręczy statuetki dla najlepszych podmiotów gospodarczych w Polsce.

Wieczorem na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się Gala „Sportowy Sukces 25-lecia”.

3 czerwca odbędą się multi- i bilateralne spotkania z przybyłymi do Polski gośćmi zagranicznymi. Z dwudniową wizytą do Polski przyjedzie Prezydent Stanów Zjednoczonych , który weźmie udział w oficjalnych obchodach z okazji 25-lecia Wolności.

Wieczorem na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas uroczystej gali, zostanie wręczona Nagroda Solidarności, która ma służyć wspieraniu wolności i demokracji na świecie oraz przypomnieniu o roli Polski w obaleniu komunizmu. W tym roku, jednogłośną decyzją kapituły, laureatem został lider Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew.

Atrakcją tego dnia dla mieszkańców Warszawy i turystów odwiedzających stolicę będzie multimedialny pokaz w Parku Fontann, obrazujący polską drogę do demokracji oraz sukcesy 25 lat Wolności.

4 czerwca o godz. 8.00 w Archikatedrze św. Jana Mszę za Wolność celebrować będzie kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Główna część oficjalnych obchodów odbędzie się o godz. 11.30 na Placu Zamkowym w Warszawie. Oprócz Prezydenta RP wezmą w niej udział głowy innych państw, w tym Prezydent USA Barack Obama oraz wielu zagranicznych gości. W ramach uroczystości, które w całości będą otwarte dla publiczności, przygotowany został program artystyczny – skomponowany specjalnie na ten jubileusz utwór Włodzimierza Pawlika „Wolność – suita jazzowo-symfoniczna”.

Po południu, o godz. 15.00 Prezydent Bronisław Komorowski wygłosi orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym.

Tego samego dnia odbędzie się spotkanie Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Prezydenta Niemiec, którzy wraz z młodymi ludźmi urodzonymi 4 czerwca 1989 roku będą dyskutować o wolności.

W ramach ogólnopolskich obchodów 4 czerwca w ponad 25 polskich miastach staną symboliczne Urny Wolności, do których zamiast kartki wyborczej będzie można wrzucać życzenia dla Polski i dla mieszkańców miast, a także spisane cele, plany i oczekiwania na przyszłość. Wokół Urn Wolności organizowane będą wystawy, projekcje filmów, lekcje historii, spotkania ze świadkami historii i gospodarzami miast. W wielu miejscach wzniesiony zostanie toast za wolność. Projekt realizowany jest przez Kancelarię Prezydenta RP, organizacje pozarządowe skupione w Inicjatywie Razem ‘89, samorządy oraz inne lokalne instytucje.

5 czerwca Prezydent RP wręczy odznaczenia osobom, które przed 1989 rokiem zabiegały o polską wolność oraz tym, które dobrze ją przez ostatnie 25 lat zagospodarowywały w różnych dziedzinach życia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy